»To je nujna vaja, da lahko Nato zagotovi kredibilno odvračanje. S tem želimo preprečiti konflikt, ne pa ga izzvati,« je Stoltenberg povedal po srečanju z norveškim obrambnim ministrom Frankom Bakke-Jensnom. Zavezništvo je glede vaje transparentno in je povabilo opazovalce iz drugih držav, je poudaril po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Norveški minister in Stoltenberg sta izpostavila še, da ne gre za vojaške vaje, kakršne so potekale v hladni vojni. »Med hladno vojno sta obstajala dva vojaška bloka, ki sta si stala nasproti, Varšavski pakt in Nato. Na vsaki od strani meje med vzhodom in zahodom v Evropi je bilo po več sto tisoč za boj pripravljenih vojakov. Danes tega ni,« je poudaril generalni sekretar zavezništva. Dodal je, da je v Evropi danes tudi precej manj jedrskega orožja.

»Danes so razmere bolj nepredvidljive, ko je težje predvideti, kaj natančno se bo zgodilo, manj pa so usklajena tudi pravila igre,« je dodal. Med aktualnimi izzivi Nata so »hibridna taktika«, ki vključuje kibernetske napade in vmešavanje v notranje zadeve držav, obstaja pa tudi tveganje terorističnih napadov.

Moskva nad vajo ni navdušena

Nekdanji norveški premier Stoltenberg, ki je v domovino prispel v ponedeljek, si bo skupaj z Bakke-Jensnom in več drugimi uradniki ter predstavniki Nata ogledal vajo Trojni stik, ki v teh dneh poteka na Norveškem in na bližnjem območju severnega Atlantika. Na njej sodeluje okoli 50.000 vojakov iz skupno 31 držav, tudi Slovenije. Gre za največjo vajo zavezništva po koncu hladne vojne. Njen cilj je preverjanje operativnega sodelovanja in odvračanje potencialnih nasprotnikov.

V Natu sicer poudarjajo, da vaja ni uperjena proti Rusiji, a v Moskvi jo ocenjujejo kot ravno tako. V ponedeljek je Rusija napovedala, da bo v mednarodnih vodah pred obalo Norveške med 1. in 3. novembrom izvedla raketne vaje.

Stoltenberg je danes ponovil, da so bili o ruski vaji obveščeni že pretekli teden, in da ne bodo spremenili načrtov vaje Trojni stik.