Več kot mesec dni trajajoče ujetništvo dvanajstih članov posadke švicarske tovorne ladje Glarus se je danes srečno končalo z njihovo osvoboditvijo. Z Generalne policijske uprave so sporočili, da se posadka že nahaja v Švici in da so osvobojeni mornarji v dobrem zdravstvenem stanju. Med njimi tudi Slovenec, kapitan ladje, čigar podatkov policija zaradi želje svojcev ne želi razkriti. Pomorščaki zaenkrat ostajajo v Švici, saj bosta tamkajšnja policija in tožilstvo z njimi opravila razgovore, predvidoma v naslednjih dneh pa se bodo že lahko vrnili k svojim družinam. Švicarski ladjar Massoel Shipping, pod čigar okriljem so pluli ugrabljeni pomorščaki, zagotavlja, da bo njim in njihovim družinam, ki so šle skozi težko obdobje, v prihodnjih mesecih nudil vso potrebno podporo.

Več skritega kot razkritega

Tako kot ime slovenskega kapitana bodo skrivnost ostala tudi pogajanja. V švicarski družbi Massoel Shipping namreč nočejo razkriti, kako so dosegli osvoboditev talcev, saj ne želijo, da bi to med pirati spodbudilo podobne poskuse ugrabitve. So pa pojasnili, da so pri reševanju mornarjev sodelovali z usposobljenimi in prekaljenimi pogajalci. Tudi sicer je znano, da pogajanja s pirati za izročitev zajetih članov posadk in zaplenjenih ladij potekajo v tajnosti in ne za pogajalsko mizo. V javnost ne pride niti višina odkupnine, še manj to, kje in na kakšen način je vročena.

V stiku s švicarskimi organi pregona je bila ves ta čas tudi slovenska policija. »V delo se je vključilo več enot slovenske policije, predvsem policijski pogajalci in kriminalistični preiskovalci iz Uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave,« je danes o vlogi slovenske policije povedal Drago Menegalija, predstavnik policije za odnose z javnostjo. Dodal je še, da je bila slovenska policija v stalnem stiku z družino ugrabljenega slovenskega kapitana in se ji ob tej priložnosti tudi zahvalil za zaupanje in sodelovanje.

Pet tednov ujetništva

Trepetanje svojcev za sedem zajetih Filipincev, Hrvata, Ukrajinca, Romuna, Bosanca in Slovenca je bilo dolgo. Nigerijski pirati so namreč tovorno ladjo, ki je prevažala žito, zajeli že 22. septembra. Na poti med nigerijskima lukama Lagos, ki je že desetletja na glasu kot leglo kriminala, in Port Harcourt, ki velja za glavno postojanko nigerijskih piratov, je dobro oboroženim, izurjenim in zelo nasilnim morskim roparjem uspelo, da so se s hitrimi čolni približali ladji in se s pomočjo lestev povzpeli na njen krov, čeprav je bil ta obdan z zaščitno bodečo mrežo. Onesposobili so vse naprave za komuniciranje, razbili opremo, dodobra izropali ladjo ter s seboj odpeljali kapitana in še 11 od 19 članov posadke. Po pričevanju nezajetih mornarjev so namreč ugrabitelji imeli premajhen čoln, da bi lahko odpeljali vse. Kje natančno so kasneje ujete pomorščake zadrževali, ostaja neznanka. Policija pojasnjuje, da so ugrabitelji lokacijo večkrat zamenjali, predvidevajo pa, da so talce večino časa zadrževali v deltah reke Niger.

Švicarska tovorna ladja je po incidentu z zdesetkano posadko že naslednjega dne popoldne prispela v pristanišče Port Harcourt, vse ostale informacije pa so ostale bolj ali manj zavite v temo. Med drugim tudi odgovor na vprašanje, zakaj so pirati napadli ladjo z žitom, ki sicer ne velja za velik in bogat ulov. Znano je namreč, da velika večina zajetih ladij prevaža nafto, ki je med pirati – revnimi mladimi nigerijskimi fanti – sinonim za čisto zlato. V prvi polovici letošnjega leta so pirati zajeli 107 ladij in njihovih posadk.