V soboto, 25. avgusta, bo na Voyo, Pro Plusovo platformo za ogled videa na zahtevo, prišlo Truplo. Nova slovenska serija, ki je spoj kriminalke in komedije, je delo Luka Štigla, imela bo osem epizod in »smiseln zaključek«, po tem, kar smo videli v predogledu, pa lahko napovemo, da je njen avtor, ki je hkrati tudi režiser, izpolnil svoj cilj. In to je? »Slovenska produkcija se izboljšuje in dobiva novo širino. S serijo Truplo smo ob tej nadgradnji želeli stopiti korak dlje in zaobjeti tudi teme in produkcijske stile, ki niso del dnevnega repertoarja. Težkih tem se lotevamo s humorjem, kot je na primer značilno za jugoslovanske filme iz devetdesetih. Zakaj bi bila smrt vedno moreča, zakaj bi bili medsebojni odnosi vedno zamorjeni in prekomerno dramatični? Zakaj se ne bi stvari kdaj lotili z malce optimizma in humorja? Želeli smo nekaj bolj pozitivnega. Pomagala je tudi krasna kombinacija šolanih priznanih igralcev in naturščikov, ki so sceni prinesli novo svežino,« pravi Štigl.

Po nekoliko razvlečenem in za kriminalko premalo dramatičnem začetku zgodbe o treh mladih fantih, ki naletijo na truplo, in dveh kriminalcih, ki sta se trupla znebila, serija najde svoj zalet in servira kar nekaj zabavnih prizorov in dialogov, in to ne na prvo žogo, montaža in kadriranje sta dovolj živahna, da slabih 30 minut dolge epizode minejo hitro, igra amaterskih in profesionalnih igralcev, ki upodabljajo zanimive in zapomnljive like, pa ni trda. Poleg tega pa se seriji vidi, da je delo entuziastov, ki spremljajo sodobno ameriško TV-produkcijo, saj ne manjka referenc na serije, kot so Kriva pota, Dexter, Na kraju zločina in druge, pa naj gre za prizore, v katerih se iz nesmislov v ameriških serijah norčujejo, ali pa prizore, v katerih do serij izražajo spoštovanje.

Truplo za zapostavljene

Luka Štigl Truplo, v katerem se najde prostor tudi za obračun s predsodki in rasizmom, primerja s kombinacijo Farga, Krivih pot, Odpadnika, Teksaškega moža postave in MacGyverja, kar se zdi težko združljivo, a ni nemogoče: »Če bi poskušal združiti vse te serije, bi bila to verjetno nemogoča naloga. Če črpaš navdih iz vsake po malo in izbereš samo tisto, kar ti je všeč, kar te je pri njih navdušilo, pa se seveda da. Tako lahko rečeš, da ima serija Truplo humor, podoben Fargu, zaplet običajnih ljudi s kriminalci, podoben Kriminalnim potem, sproščenost Odpadniku, iznajdljivost MacGyverju in tako dalje,« našteva 32-letni scenarist in poudarja, da gre za originalno serijo, ki poskuša biti nekaj samosvojega, svežega in še ne videnega, je pa res, da »ko pišeš scenarij, nate vplivajo vse stvari, ki si jih v življenju videl. Pa če si tega želiš ali ne. In to so serije, ob katerih smo odraščali in ki jih spremljamo zdaj, tako da imajo seveda vpliv na naš okus in kreativo.«

Glede na to, da je povprečna starost članov produkcijske ekipe Squareme, ki je ustvarila serijo, okoli 30 let, seveda niso mogli mimo Krivih pot in drugih serij, ki so v zadnjem desetletju, dveh spremenile podobo televizije. Približno enako starim gledalcem, torej tistim med 25 in 40 leti, pa je namenjeno tudi Truplo. Ali, če citiramo Štigla: »Namenjeno je generaciji, ki je na naših programih pogosto zapostavljena, sploh moški del populacije. Tistim, ki smo odraščali z vsebinami Kanala A, kot so Odpadnik, Teksaški mož postave in MacGyver, danes pa zaradi pomanjkanja vsebin iščemo zabavo na spletnih platformah videov na zahtevo ali po manj zakonitih poteh. Zakaj pa ne bi imeli nekaj lokalnega in novega, kar bi si z veseljem ogledali tudi sami. To je tako ali tako vodilo, ki bi ga morali imeti vsi ustvarjalci. Naredi nekaj, kar bi z veseljem gledal tudi sam. Prepričan pa sem, da si bodo serijo z veseljem ogledali tudi mlajši, in upam, da tudi starejši.«