Rick Gates velja za kronsko pričo tožilcev posebnega preiskovalca ruskega vpletanja v ameriške volitve 2016 Roberta Muellerja v procesu proti Manafortu zaradi bančnih poneverb in utaje davkov.

Manafort je dobival denar v Ukrajini, kjer je delal za kasneje odstavljenega ukrajinskega predsednika Janukoviča. Nekaj časa je delal še za druge proruske interese v Ukrajini, nato pa je denarja zmanjkalo in za financiranje razkošnega življenjskega sloga se je Manafort potem zatekel k prevaram bank, od katerih je dobival posojila.

To trdijo Muellerjevi tožilci, Manafortovi odvetniki pa skušajo poroto prepričati, da Gates, ki je v zameno za nižjo kazen priznal krivdo in privolil v sodelovanje s tožilstvom, laže. Zanesljivo menda laže bolj kot Manafort, ki ni vedel, kaj je njegov pomočnik počel z denarjem, ki sta ga dobivala od Ukrajincev.

Kljub pomoči naklonjenega republikanskega sodnika na procesu T.S. Ellisa, bo obramba poroto težko prepričala v to, da je bil Manafort žrtev, ampak nič ni izključeno. Za razveljavitev procesa in politični vihar, ki bo prišel iz Bele hiše, je dovolj le en porotnik.

Manafort ni obtožen sodelovanja z Rusi pred volitvami 2016, ampak finančnega kriminala pred kampanjo. Jeseni mu bodo v Washingtonu sodili še zaradi lobiranja za tujo vlado v ZDA brez ustrezne registracije. Šlo je prav tako za Ukrajino pred ameriškimi volitvami 2016, ko je nekaj mesecev vodil Trumpovo kampanjo.