Savdska Arabija je danes napovedala zamrznitev vseh investicij in trgovinskih poslov s Kanado ter dala njenemu veleposlaniku 24 ur časa za odhod iz države, obenem pa iz Ottawe odpoklicala svojega. Razlog za to je poziv kanadske diplomacije uradnemu Riadu, naj izpusti prejšnji teden zaprti aktivistki za pravice žensk in druge zagovornike človekovih pravic v avtoritarni monarhiji.

Analitiki menijo, da je ostra poteza Savdske Arabije sporočilo ne le Kanadi, ampak vsem v tujini, da ne bo dopuščala tujega vmešavanja v zadeve, ki jih smatra za svoje notranje. »Ta ukrep se ne omejuje le na Kanado. Gre za sporočilo vsemu Zahodu, da nima kaj pridigati Riadu,« je za agencijo AP dejal Ayham Kamel iz svetovalnega podjetja Eurasia Group, ki ocenjuje politična tveganja.

»Ne bomo trpeli nobene oblike vmešavanja iz tujine,« so zapisali v Riadu in dejanja Kanade označili za »napad« na monarhijo. Če se bodo kritike nadaljevale, so dodali, bodo to razumeli kot dovoljenje, da se tudi sami vmešajo v notranje zadeve Kanade.

Trgovina med državama znaša približno 3,2 milijarde evrov na letni ravni, največji posredni posel pa je bil sklenjen leta 2014, ko je ameriško orožarsko podjetje General Dynamics dobilo 12 milijard evrov vredno naročilo izdelave lahkih oklepnikov za savdsko vojsko, obrat pa je v Kanadi. Riad je napovedal tudi prekinitev programov študentske izmenjave. Kanadski veleposlanik, ki je bil izgnan, je trenutno sicer na dopustu, je poročal Reuters.

V kanadski vladi so danes sprva dejali, da morajo o potezi Savdske Arabije dobiti več podatkov. Je pa tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva izjavila, da bo Kanada »vedno stopila v bran človekovih pravic in svobode govora«.

Odpravi prepovedi vožnje ženskam sledilo zatiranje

Kanada je zahtevala izpustitev aktivistov, potem ko je nevladna organizacija Human Rights Watch (HRW) v sredo poročala o zaprtju mednarodno znane aktivistke za pravice žensk Samar Badawi in aktivistke iz največje savdske regije, Vzhodne province, Nassime Al Sadah. Badawi je leta 2012 iz rok Hillary Clinton prejela mednarodno nagrado ženskam za pogum, ki jo podeljuje ameriško zunanje ministrstvo, čestitala ji je tudi prva dama ZDA Michelle Obama. Badawijeva se zavzema za ukinitev savdskega sistema moškega skrbnika, po katerem mora ženska pridobiti dovoljenje moškega sorodnika (moža, očeta, brata, sina…) za višje izobraževanje, za pot v tujino, za poroko, pogosto tudi za delo in drugo. Zavzemala se je tudi za ukinitev prepovedi vožnje ženskam, kar se je zgodilo junija letos. Podobno po navedbah HRW velja za Al Sadah, ki je soustanoviteljica Centra Al Adalah za človekove pravice. Obema in drugim aretiranim grozi dvajset let zapora in bičanje.

A prav sočasno z odpravo prepovedi vožnje ženskam so se v Savdski Arabiji očitno začele množičnejše aretacije aktivistov, vključno z zaprtjem najmanj petnajstih vidnih zagovornikov pravic žensk. Na to so opozorili tudi v OZN, Khalid Ibrahim iz Zalivskega centra za človekove pravice pa je za Guardian dejal, da takšnega zatiranja aktivistov še ni bilo in da v Savdski Arabiji »z zagovorniki človekovih pravic ravnajo huje kot z najhujšimi kriminalci«.

Brat je bil obsojen na bičanje

Tokrat ni prvič, da se uradni Riad ostro odziva na kritike iz tujine. Pred tremi leti je prenehal izdajati vizume Švedom in odpoklical veleposlanika, ker je švedska zunanja ministrica ostro kritizirala obsodbo savdskega pisatelja in aktivista Raifa Badawija na tisoč udarcev z bičem. Gre za brata zdaj zaprte aktivistke, čigar žena živi v Kanadi. Marca letos je Savdska Arabija preklicala nekatere posle z Nemčijo zaradi komentarjev zunanjega ministra o dejanjih monarhije v jemenski vojni.

Ukrepe Savdske Arabije proti Kanadi so med prvimi podprli Bahrajn, Združeni arabski emirati in palestinski voditelj Mahmud Abas.

Savdska Arabija je v zadnjem obdobju pod formalnim vodstvom prestolonaslednika princa Mohameda bin Salmana sicer stopila po poti nekaterih reform, kot je odprava prepovedi vožnje ženskam ali odprtje kinodvoran. Obenem pa se nadaljuje vladanje s trdo roko, ki ne dopušča kritik.