Po devetih dneh intenzivne reševalne akcije, ob kateri je dih zadrževal ves svet, so se v ponedeljek zvečer pred jamo na severu Tajske slišali glasni vzkliki veselja. Rahlo oslabele, a žive so našli vse pogrešane fante, stare med 11 in 16 let, in njihovega 25-letnega trenerja, ki so od 23. junija ujeti v deset kilometrov dolgi jami Tham Luang Khun Nam Nang Non, četrti največji v državi. Med ogledom jame je vhod namreč zalilo monsunsko deževje in jim onemogočilo izhod, voda pa jih je v iskanju suhih predelov potisnila v labirint zapletenih tunelov in sotesk kar štiri kilometre stran od vhoda. Prva sta se do njih prebila britanska reševalca, ki sta na spletu delila posnetek prvega stika z njimi. Oblečeni so v rdeče majice svoje nogometne ekipe, skupaj pa v popolni temi nagneteni v majhni, a suhi zaplati jamske votline. »Lačni smo. Nismo jedli, potrebujemo hrano,« je potarnal eden od dečkov. To so doslej že dobili, pa še energijsko pijačo in zdravila, pregledal jih je zdravnik, ki je ugotovil, da nihče nima resnejših zdravstvenih težav, z vzpostavitvijo telefonske povezave pa so po desetih dneh prvič slišali tudi starše. Na nedolžno vprašanje, ali bodo torej zdaj lahko končno šli domov, mladeniči niso dobili zadovoljivega odgovora.

Napoved novih padavin zahteva hitro rešitev

»Prišli smo tako daleč. Nikakor ne bomo dovolili, da bi jih zdaj izgubili,« starše dečkov in Tajce, ki so pozorno spremljali devetdnevno iskalno akcijo, miri Narongsak Osotthanakorn, guverner province Chiang Rai, kjer leži jama. A ključno vprašanje zdaj ni več, ali bodo tajske dečke rešili iz jame, temveč kdaj in kako se bo to zgodilo. Po ocenah poznavalcev obstaja možnost, da bo reševanje potekalo tedne, če ne celo mesece, saj je jama kljub znižanju gladine vode še vedno pod vodo. »Danes jih gotovo ne bomo rešili, ne morem pa povedati, kdaj,« je guverner odločno zanikal govorice o dolgotrajnosti reševanja. Trenutna prioriteta je rehabilitacija fantov, a njihova oslabelost ni edina oteževalna okoliščina reševalne operacije.

Ujeti so namreč kakšna dva kilometra globoko v jami in približno kilometer pod površino zemlje, zaradi česar imajo reševalci omejene možnosti načrtovanja. Območje je namreč dostopno le po zelo ozkih in poplavljenih kanalih, vsi poskusi črpanja vode iz jame in iskanja odprtin na njenem stropu (tam bi reševalci potencialno lahko tudi sami zvrtali luknjo, skozi katero bi jih rešili) so bili doslej neuspešni. Tajska vojska je potrdila, da pripravlja zalogo hrane za štiri mesece, kar bi lahko pomenilo, da bi počakali, da se voda oktobra po koncu deževnega obdobja umakne in bi fantje samo odkorakali iz jame – kakor so tudi odkorakali vanjo. A je ta možnost manj verjetna, saj ta teden napovedujejo nove močne padavine, povišana raven vode pa bi jih prisilila k hitrejši rešitvi težave.

Ne znajo plavati

»Pospešiti moramo akcijo, pri kateri bomo uporabili potapljaško opremo. Fante moramo spraviti iz jame, preden voda naraste,« besede tajskega notranjega ministra Anupong Paojinda navaja lokalni Bangkok Post. Da se najverjetneje mrzlično pripravljajo na hitro akcijo, kaže tudi prošnja tajskih marincev, naj jim oblasti zagotovijo manjše obrazne potapljaške maske, saj so njihove za fante prevelike. Maske, ki pokrivajo celoten obraz, so primernejše za neizkušene potapljače, kar fantje zagotovo so, saj nihče od njih ne zna niti plavati, obenem pa trenutno tako fizično kot psihično niso sposobni za tovrsten podvig. »Ne gre za potapljanje, kakršnega si predstavljate. Voda je namreč blatna, motna in potencialno deroča. V njej nimaš nikakršnega občutka za smer – ne veš, kaj je zgoraj, kaj spodaj in kaj ob tebi,« je za ameriški CNN situacijo nazorno opisal svetovalec za reševanje Pat Moret. A tudi takšna, sicer izjemno tvegana evakuacija, bi trajala nekaj dni, kakršne koli napake pa bi narava lahko kaznovala s smrtjo vseh vpletenih.

Oblasti in reševalne ekipe do sprejetja najboljše možnosti reševanja tako še vedno iščejo druge potencialne vstope v jamo, med drugim tudi luknje in odprtine, po katerih bi fante lahko potegnili na svobodo.