Na Češkem se bo morda končal dolgotrajni povolilni proces, potem ko je predsednik države Miloš Zeman danes imenoval novo vlado premierja Andreja Babiša, ki jo bodo v parlamentu potrjevali prihodnji mesec.

Babiševa populistična liberalna stranka Ano je oktobra zmagala na parlamentarnih volitvah, a so potencialni koalicijski partnerji zavračali sodelovanje z njim, ker se otepa očitkov, da je bil v komunizmu agent tajne policije, bremeni pa ga tudi obtožba zaradi zlorabe subvencij EU. Prvo vlado stranke Ano in neodvisnih strokovnjakov je Babiš oblikoval že januarja, a ni dobila zadostne podpore v parlamentu, je pa od takrat opravljala tekoče posle.

Z mrtve točke so se premaknili sredi tega meseca, ko je prvi mož čeških socialdemokratov (ČSSD) Jan Hamaček sporočil, da je 58,53 odstotka članov stranke privolilo v zavezništvo z Babišem. Ano ima v parlamentu 78 sedežev, ČSSD pa 15. A zgolj s 93 poslanci v 200-članskem spodnjem domu parlamenta bo koalicija potrebovala podporo komunistov (KSČM), kar bi pomenilo, da bi imeli slednji prvič po padcu avtoritarnega režima leta 1989 zopet vpliv na vladno odločanje, četudi ne bodo del koalicije. Vse tri stranke bi imele v parlamentu 108 sedežev.

Vlado sedaj sestavlja deset članov stranke Ano, koalicijski partnerji ČSSD pa imajo pet ministrov. Zeman ni podprl socialdemokratskega kandidata za zunanjega ministra, evropskega poslanca Miroslava Pocheja, menda zaradi njegovega preohlapnega stališča do migracij. A mediji navajajo, da je pravi razlog Pochejeva podpora Zemanovemu protikandidatu na nedavnih predsedniških volitvah. Poche naj bi v vsakem primeru postal ali namestnik ali svetovalec zunanjega ministra. To funkcijo bo začasno opravljal kar vodja ČSSD Hamaček, ki je tudi novi notranji minister in namestnik premierja.

Babiš je obljubil, da bo država še naprej vzdrževala dobre odnose z Evropsko unijo in Natom, a bo vztrajala pri protimigrantski drži, ki jo zavzema tudi večina njenih sosednjih držav, četudi je to v nasprotju s politiko Nemčije kot ene ključnih članic EU.

Nova češka vlada mora po imenovanju predsednika dobiti še zaupnico v parlamentu. Komunisti so nakazali, da so pripravljeni podpreti vlado, a jih je razjezilo, ker Babiš ni hotel upoštevati njihovih zahtev po zmanjšanju prispevkov za vojaške misije Nata v tujini, posebej v baltskih državah. Komunisti si želijo tudi položajev v velikih državnih podjetjih. O svoji podpori vladi bodo komunisti odločali to soboto, glasovanje o zaupnici parlamenta pa bo predvidoma 11. julija.