O navzočnosti predstavnikov mednarodne skupnosti sta dogovor o novem imenu Makedonije podpisala zunanja ministra obeh držav Nikola Dimitrov in Nikos Kocjas, pred tem pa sta navzoče nagovorila predsednika vlad Makedonije in Grčije Zoran Zaev in Aleksis Cipras, ki je dan prej prav zaradi sporazuma prestal glasovanje o nezaupnici v parlamentu. »Ponosni smo na ta dogovor. Ponosni smo, ker smo se poenotili glede spora, ki nas je delil, in ker smo izbrali rešitev, ki nas združuje,« je med drugim dejal Zaev, ki je dodal, da so za dosego sporazuma »premikali gore« in se hkrati učili, da zgodovine ne gre ponavljati, ampak na njenih temeljih graditi prihodnost. Cipras je po dveh desetletjih težavnega dogovarjanja poudaril, da je sporazum »pogumen in nujen zgodovinski korak« za obe državi, s katerim se odpira pot miru, blaginje in bratstva za oba naroda, Balkan in Evropo.

Zmaga politične modrosti

Slovesnosti je poleg visoke zunanjepolitične predstavnice Evropske unije Federice Mogherini in evropskega komisarja za širitev Johannesa Hahna prisostvoval tudi posebni odposlanec Združenih narodov Matthew Nimetz, ki je zaslužen, da je do sporazuma vendarle prišlo. »Redko vidimo, da ima nekdo modrost, politično vizijo in diplomatske veščine hkrati, a vse tri lastnosti so bile vidne pri voditeljih, ki so trdo delali,« je pohvalil tako oba premiera kot omenjena evropska predstavnika, a v ozadju temnih političnih oblakov ni manjkalo. V obeh državah so ob Prespanskem jezeru potekali protesti opozicije proti sporazumu, v Grčiji je proti demonstrantom posredovala tudi policija s solzilcem, hkrati pa makedonski predsednik Gjorge Ivanov vztraja, da predvidene ratifikacije v makedonskem parlamentu ne bo podpisal. To pomeni, da bo moral Zaev za zagotovitev ratifikacije zbrati absolutno večino, še večjo težavo pa bo zanj predstavljala potrebna sprememba ustave, ki zahteva dvotretjinsko večino. Makedonci naj bi o novem imenu Republika Severna Makedonija odločili tudi na referendumu, ki pa naj bi bil manj vprašljiv.

Udeleženci so se po slavnostnem podpisu z grške strani Prespanskega jezera preselili na makedonsko v Oteševo, kjer je dvostranskim pogovorom Zaeva in Ciprasa sledilo skupno kosilo. Grški časnik Proto Thema jim je predstavil rezultate sveže ankete med Grki, po kateri kompromisnemu sporazumu nasprotujejo kar sedemdesetodstotno. Po mnenju Jamesa Ker-Lindsaya, politologa na londonski univerzi St. Mary's, za uresničitev dogovora niso nevarni samo njegovi nasprotniki v obeh državah, ampak se lahko vmeša tudi Rusija. Slednja ga namreč ni podprla, v ozadju pa naj bi bila njena želja, da se Makedonija ne pridruži Natu. Makedonsko ime je bilo do sedaj za Atene ovira pri približevanju Skopja tako Severnoatlantski povezavi kot EU.