Podpis sporazuma o novem imenu države – Republika Severna Makedonija bo, ne glede na končni izkupiček, šel v anale diplomacije in v učbenike o mednarodnih odnosih. V nedeljo naj bi na obrežju Prespanskega jezera zunanja ministra Grčije in Makedonije podpisala sporazum o novem imenu države, doslej uradno priznane kot Bivša jugoslovanska republika Makedonija. Ali bo sporazum, ki sta ga premierja Zoran Zaev in grški kolega Aleksis Cipras po večmesečnih, zdaj bolj zdaj manj tajnih pogajanjih dosegla, zares podpisan na grški strani jezera, kosilo pa naj bi bilo na makedonski, ne vedo niti vedeževalke iz antičnih Delfov.

Lahko gostje ostanejo žejni?

V grškem parlamentu bodo namreč po dvodnevnih razpravah o predlogu vlade glasovali šele danes in ni izključeno, da bo Cipras zaradi tega sporazuma tudi padel. V tem primeru bo makedonska stran zaman čakala sopodpisnike iz Aten. Ciprasova koalicija sicer ima v parlamentu večino (skromne 4 sedeže), a kaj, ko tudi med koalicijskimi partnerji ni enotnosti glede imena severne sosede. Iz današnje razprave je bilo namreč razvidno, da manjšo koalicijsko stranko Gibanje za spremembe Evangelosa Venizelosa, nekdanjega finančnega in zunanjega ministra, moti, da poimenovanje jezika in nacionalnosti ne sledi novemu imenu severne sosede, ampak bo to še naprej makedonski (ne pa severnomakedonski) narod in jezik. Še več težav ima Cipras z desno nacionalistično stranko Neodvisni Grki, ki ima (odločilnih) 10 sedežev in zelo odločno nasprotuje sporazumu.

Dokaj nerodno pa bi bilo, če parlament ne bi odobril sporazuma, ki naj bi ga ob navzočnosti premierjev podpisala zunanja ministra Nikos Kocias in Nikola Dimitrov, kajti med tistimi, ki bi zaploskali podpisom, bodo generalni sekretar OZN Antonio Gutierrez, posebni odposlanec OZN za rešitev tega problema, ameriški diplomat Matthew Nimetz, generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg in sekretarka za zunanjo politiko EU Federica Mogherini. Toda penina bo ostala zaprta, če grškemu premierju do 14. ure danes ne uspe prepričati vsaj koalicijskih partnerjev, da je predlagani sporazum daleč najboljše, kar lahko Grčija dobi.

Če bo ostal na splošni ravni in ne bo razkril kakšnih konkretnih koristi sporazuma za državo, bo težko prepričal ne le parlament, ampak tudi ulico, ki ga je že od sporočila, da Makedonija ima novo ime, označila za nacionalnega izdajalca. Če ne prej, pa ga trenutek resnice čaka na morebitnem referendumu.

Tudi Zaeva čaka »huda ura«

Na severni strani meje ima Ciprasov kolega Zoran Zaev trenutno nekaj manj težav. Sporazumu nasprotuje predsednik države Georgi Ivanov, ki pravi, da je škodljiv za Makedonijo in ga zato ne bo podpisal, za kar je že dobil »diplomatsko klofuto«, saj ga na obisku v Bolgariji tamkajšnji predsednik ni hotel sprejeti. Nekaj tisoč protestnikov se tudi zbira na ulicah Skopja in še nekaterih mest, a razmere še niso resne. A tudi Zoran Zaev se ne bo mogel izogniti soočenju s parlamentom, v katerem ima sicer večino. Čakajo ga namreč še ustavne spremembe zaradi spremembe imena, za kar potrebuje v parlamentu dvotretjinsko večino, ki pa je brez podpore nekaj opozicijskih poslancev nima.