Obtožnica je koprskega župana Borisa Popoviča bremenila zlorabe položaja in pridobitve premoženjske koristi družbi Serming ob prodaji občinskih zemljišč leta 2007, pri čemer sta bila direktorica občinske uprave Sabina Mozetič in cenilec Rajko Srednik obtožena pomoči pri storitvi omenjenega kaznivega dejanja. Popovič je bil v tej zadevi leta 2014 obsojen na zaporno kazen, a je višje sodišče sodbo razveljavilo in zadevo vrnilo v vnovično sojenje. Zaradi odstopa sodnice porotnice pa se je tudi ponovljeno sojenje vrnilo v začetno fazo.

Na zadnjem naroku v začetku maja je tožilka Janja Hvala ugotovila, da je vrhovno sodišče odločilo, da je treba pri tolmačenju zakonodaje uporabiti jezikovno metodo in torej kaznivo dejanje drugače kvalificirati. Zato tožilstvo ni vztrajalo pri prvotni kvalifikaciji kaznivega dejanja, pač pa je bilo dolžno kaznivo dejanje prekvalificirati.

Zastaralni rok z 20 na 10 let

Kot je povzela predsednica senata sodišča Meri Mikac, je prvotna obtožnica očitala kaznivo dejanje, za katero velja 20-letni absolutni zastaralni rok. Po odločitvi vrhovnega sodišča iz februarja lani pa je obveljalo, da je treba upoštevati, da se tako dolg zastaralni rok šteje za kaznivo dejanje, pri katerem obtoženi premoženjsko korist pridobi sebi, ker se je Popoviču očitala pridobitev premoženjske koristi tretjemu, pa je obveljala obtožnica po drugem odstavku istega člena kazenskega zakonika, ki določa 10-letni absolutni zastaralni rok. Sodišče je tako upoštevajoč spremenjeno obtožnico sprejelo sklep, da je nastopilo absolutno zastaranje pregona, posledično pa obtožbo zavrnilo.

Popovič, ki so ga v sodno dvorano pospremili žena in starejši sin ter številni privrženci, je po zaključku sojenja opozoril, da je šlo za »nebulozen postopek« ter da je deset let, kolikor je zastaralna doba, »povsem dovolj dolga doba, da nekoga, ki je kriv, sodišče pravnomočno obsodi«. »Tukaj so najprej preiskovalci naredili velike napake,« ki pa po mnenju župana niso bile slučajne, ampak namerne. Konkretno je s prstom pokazal na kriminalista Nermina Dedića in tožilko Hvala, ki naj bi vedela, da očitki iz obtožnice ne držijo.

»Prav bi bilo, da bi ob takih dogodkih sodniki in tožilci izgubili službo, ne pa da imajo dosmrtne mandate,« je še ocenil Popovič. Koprski župan je ob tem napovedal, da bo zahteval odškodnino zaradi škode, povzročene tako občini kot njemu osebno.