Kriminalisti so včeraj popoldne v koprski občinski stavbi brskali za dodatnimi dokumenti in informacijami o zdravniških opravičilih, ki jih župan Boris Popovič že dlje časa dostavlja koprskemu okrožnemu sodišču in se s tem izmika prisotnosti na sodnih obravnavah. Med preiskovanimi naj bi bila tudi zdravnik Šime Kopilović, ki je Popoviču izdajal nekatera zdravniška opravičila, in direktorica občinske uprave Sabina Mozetič. Ta se je z zdravniškim opravičilom vsaj enkrat ognila obravnavi, v kateri ji kot soobtoženi skupaj s Popovičem sodijo zaradi sporne prodaje parcel na Srminu.

Koprski župan Popovič je z zdravniškimi opravičili dočakal zastaranje sojenja zaradi domnevne zlorabe položaja pri organizaciji prireditve Rumena noč. Zaradi nenehnih zdravniških opravičevanj se tudi sojenja zaradi domnevno spornih zemljiških poslov vlečejo že eno leto. Nazadnje je Popovič letos potrdili o hospitalizaciji po odvetniku poslal iz zasebne kardiovaskularne klinike Magdalena v Krapinskih Toplicah na Hrvaškem in iz ene od bolnišnic v Srbiji. Medtem so na sodišče začele prihajati tudi anonimne prijave ljudi, ki so očitno Popoviča v času njegove domnevne hospitalizacije videvali drugje. Tudi zaradi tega je sodišče vzelo pod drobnogled Popovičeva zdravniška opravičila in o nekaterih sumljivih okoliščinah obvestilo koprsko policijsko upravo ter tudi izdalo odredbo za kriminalistično preiskavo. Policija je včeraj pojasnila le, da so v hišni preiskavi zasegli določeno dokumentacijo, podrobneje pa preiskave še ne komentira. Na občini so preiskavo potrdili, županov komentar pa objavili na občinski spletni strani. Popovič meni, da preiskava ni bila naključje in da mu jo je poslal sam Metod Dragonja, in sicer zaradi Popovičevih nasprotovanj vladnemu projektu drugega tira.

Sodišča se sicer redno srečujejo z zdravniškimi opravičili, s katerimi se obtoženi želijo izogniti sodnim obravnavam ali prestajanju zapornih kazni. Pravosodni minister Goran Klemenčič je že pred časom izpostavil podatek, da imajo z njimi probleme na vsakem drugem okrajnem ali okrožnem sodišču. Sodnik, ki dvomi o opravičilu, lahko za drugo mnenje poprosi pri sodnem izvedencu ali imenovanih zdravnikih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Na slednje se obrnejo dokaj redko. Imenovani zdravniki so leta 2015 na zahtevo sodišč in posameznikov skupno izdali 47 mnenj. V šestih primerih so menili, da so se posamezniki z zdravniškimi opravičili sodiščem izogibali neupravičeno.