Nizozemski zunanji minister je novinarjem povedal, da je Nizozemska od Rusije že zahtevala odškodnino za svojce žrtev, saj je po mednarodnem pravu odgovorna za sestrelitev letala 17. junija 2014, ki je bilo na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur, umrlo pa je vseh 298 ljudi na krovu. Največ je bilo nizozemskih državljanov.

Mednarodni preiskovalci so v četrtek objavili, da je bila raketa, ki je leta 2014 zakrivila strmoglavljenje malezijskega potniškega letala nad vzhodno Ukrajino, iz brigade ruske vojske. Po ugotovitvah preiskovalcev je bila raketa buk-telar v lasti 53. protiletalske raketne brigade iz Kurska.

Vodja preiskovalcev Fred Westerbeke je še dejal, da je preiskava zdaj v »zaključni fazi«, a hkrati opozoril, da je »treba končati še nekaj dela«. Dodal je, da so preiskovalci v zadnjih letih pridobili veliko dokazov, a niso še tako daleč, da bi izdali obtožnice.

Raketa naj bi bila izstreljena z ozemlja v Ukrajini pod nadzorom proruskih upornikov

Preiskovalci so že v preteklosti ugotovili, da je letalo sestrelila raketa, ki je bila izstreljena iz ruskega raketnega sistema buk, ki so ga na vzhod Ukrajine pripeljali iz Rusije. Raketa naj bi bila izstreljena z ozemlja v Ukrajini pod nadzorom proruskih upornikov, niso pa neposredno povedali, kdo je raketo posedoval. »Glede na ugotovitve preiskave je edini razumen zaključek, da je Rusija neposredno vpletena,« pa je v Canberri dejala Bishopova.

Uradna Moskva sicer še vedno zavrača vpletenost v tragedijo. »Niti ena protiletalska raketa Ruske federacije ni do zdaj prečkala rusko-ukrajinske meje,« je ugotovitve preiskovalcev v četrtek zavrnilo rusko ministrstvo za zunanje zadeve. Ob tem je za katastrofo obtožilo Ukrajino. Rusija je namreč že predstavila dokaze, ki »so pokazali vpletenost ukrajinskih enot, ki uporabljajo rakete buk«.