Deset družin iz Evrope, Kenije in Fidžija ter švedska mladinska organizacija Saminuorra tožijo evropski parlament in Svet Evropske unije, ker si EU ni postavila dovolj visokih podnebnih ciljev, da bi preprečila segrevanje ozračja preko še sprejemljivih dveh stopinj Celzija. Načrtovano zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov (TGP) za vsaj 40 odstotkov do leta 2030 glede na leto 1990 ne bo preprečilo nevarnih posledic podnebnih sprememb in ne bo zadostovalo za zaščito temeljnih pravic prebivalstva do življenja, zdravja, poklica in lastnine, pred Sodiščem Evropske unije trdijo tožniki.

Prizadeti kmetijstvo, kultura, zdravje...

"Tam, kjer stoji naša farma, bo nastala puščava in mi se bomo morali preseliti," na posledice prekomernega dviga temperatur opozarja portugalski živinorejec Alfredo Sendim. Njegovo kmetijsko dejavnost, premoženje in zdravje družine ogrožajo vročinski valovi in suše, ki prav tako pretijo družini z juga Francije. "V šestih letih smo poželi 44 odstotkov manj sivke zaradi posledic podnebnih sprememb, ki so vedno hujše," pravi 72-letni Francoz Maurice Feschet, katerega glavna skrb je prihodnost njegovih vnukov.

Mladi Laponci, združeni v mladinski organizaciji Saminuorra, se bojijo izgube svoje laponske kulture, ki ji grozi izginotje skupaj s severnimi jeleni. "Številni mladi Laponci si želijo ostati z njihovimi družinami, vendar v reji severnih jelenov zaradi podnebnih sprememb ne vidijo več prihodnosti," potrebo po odločnejšem ukrepanju utemeljuje 22-letna predsednica organizacije Sanna Vannar.

Uničujoči gozdni požari, ki so lani poleti divjali na Portugalskem, so že uničili plantažo dreves v lasti družine Armanda Carvalha. Nemška družina Recktenwald z majhnega otočka v Severnem morju pa še upa, da se bo lahko ubranila pred morskimi viharji in dvigovanjem gladine morja. "V tej tožbi ne gre le za našo družino in trenutno situacijo, ampak za prihodnost vseh nas. Kar se dogaja na našem otoku in v Severni Nemčiji, se dogaja povsod po svetu," so poudarili člani družine.

Še hitrejše segrevanje Slovenije

Slovenija ni izjema. Nasprotno. Temperature pri nas naraščajo še hitreje od evropskega oziroma globalnega povprečja. Do konca stoletja lahko tako v naši državi pričakujemo do 3,5 stopinje Celzija toplejše ozračje in za desetino manj padavin, napoveduje Agencija RS za okolje (Arso).

To pomeni pogostejše in intenzivnejše poletne suše, daljše in toplejše vročinske valove, vse bolj običajne zimske poplave, močnejše hudourniške nalive... Naraščala bo nevarnost skalnih podorov in zemeljskih plazov. Tudi v Sloveniji lahko pričakujemo upad kmetijskih pridelkov in vse bolj ogroženo živinorejo, računamo pa lahko tudi na upadanje hidroenergetskega potenciala in smučarskega turizma. Naraščala bo nevarnost izumiranja živalskih in rastlinskih vrst tudi zaradi vse verjetnejših gozdnih požarov. Živali in rastline bodo silile višje, gozdove bodo poleg požarov ogrožali škodljivci. Tudi ljudi bo ogrožal razmah klopov, komarjev in drugih prenašalcev bolezni, daljše sezone cvetnega prahu in z njim povezane alergije, večjo onesnaženost zraka (predvsem težave zaradi ozona)...

Med tožniki ni slovenskih družin, je pa tožbo podprla slovenska okoljevarstvena organizacija Focus. "Evropski odločevalci morajo prevzeti odgovornost in zaščititi ljudi, tudi skozi ustrezno zakonodajo. Trenutna podnebna zakonodaja EU nam ne omogoča varnosti," pravi Barbara Kvac iz Focusa.

Zahtevajo zmanjšanje TGP za vsaj 55 odstotkov

Družine v tožbi ne zahtevajo odškodnin, temveč odločnejše ukrepanje EU, kar konkretno pomeni dvig 40-odstotnega zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov na 55 oziroma 60 odstotkov do leta 2030. Takšna zaostritev ciljev bi po zadnji študiji nemškega raziskovalnega inštituta Öko-Institut predstavljala pošten prispevek EU k omejitvi globalnega segrevanja ozračja na največ dve oziroma še bolj zaželenih 1,5 stopinje Celzija.

Vse stroške tožbe krije nemška nevladna organizacija Varuj planet (Protect the Planet), družine pa poleg znanstvenikov in posameznih evropskih državljanov podpira tudi največja evropska mreža nevladnih organizacij, ki delujejo na področju podnebja in energije, Climate Action Europe.