Kot pojasnjujejo strokovnjaki pri WHO, je nevarnost širjenja posebej velika zaradi dejstva, da je mesto po cestah, železnici, preko reke in letališč močno povezano z drugimi središči v državi.

V DR Kongo, kjer je doslej za ebolo umrla ena oseba, je doslej potrjenih 14 primerov bolezni, 21 je verjetnih okužb, deset pa možnih. Skupaj je za simptomi, podobnimi eboli, sicer umrlo 25 ljudi, a vzrok smrti še ni potrjen.

WHO pa opozarja, da je visoko tudi tveganje za širitev v regiji, medtem ko je »globalno tveganje nizko, zato ni razloga za omejitev potovanj iz DR Kongo ali omejitev pri trgovanju«. Kljub temu bo WHO na meje DR Kongo, ki meji na pet držav, poslala svoje strokovnjake, ki bodo nadzirali položaj.

Na WHO so prav danes na izredni seji pristojnega odbora v Ženevi razpravljali o razglasitvi mednarodne ogroženosti, odločitev pa bo bržkone znana popoldne.

Deveti izbruh v zadnjih 40 letih

Skrb vzbujajoč je predvsem pojav bolezni v Mbandanki, ki ima 1,2 milijona prebivalcev, saj so se primeri bolezni pred tem pojavljali v 150 kilometrov oddaljenem Bikoru. Gre že za deveti izbruh te bolezni v tej afriški državi v zadnjih 40 letih, a prejšnjih osem izbruhov je bilo regijskih in se niso širili preko meja države.

V DR Kongo bodo zdaj za preprečitev širjenja bolezni uporabili tudi 4000 odmerkov testnega cepiva. Sklad ZN za otroke Unicef bo v sodelovanju z vlado v Brazzavillu poskrbel za stotine prostovoljcev, ki bodo pomagali pri obveščanju o nevarnostih okužbe in ukrepih za zaščito. Mednarodni rdeči križ je napovedal, da bo mobiliziral okrog 200 prostovoljcev. Pomagala bo tudi Evropska komisija, ki bo za boj proti eboli namenila 1,6 milijona evrov.

Virus ebole sodi med najnevarnejše na svetu. Po različnih ocenah zaradi okužbe umre od 25 do 90 odstotkov okuženih. Nazadnje je velika epidemija ebole v letih 2014 in 2015 prizadela območje Liberije, Gvineje in Sierra Leoneja, umrlo pa je okrog 11.300 ljudi.