Sedeminosemdesetletni Viktor Richter iz Dovškega pri Senovem zelo spoštuje čebele in njihovo poslanstvo. A zaradi občutljivosti za čebelje pike mu ni bilo dano postati čebelar. Ko pa je decembra lani v medijih zasledil, da je Sloveniji uspelo s predlogom pri OZN za razglasitev 20. maja za svetovni dan čebel, je padla odločitev. »Januarja, ko se zbere vsa družina ob ženinem rojstnem dnevu in ko so najbližji že ugibali, ali se bom letos sploh še lotil kakšne travnate kreacije, kar počnem že 20 let, sem objavil idejo. Na travniku sem želel narediti simbol svetovnega dneva čebel. In bili so navdušeni. Bil je še sneg, ko sem zasadil prve količke,« pripoveduje Richter, rudarski upokojenec.

Vsa leta so bile ideje za travnate kreacije izključno njegove. »Prvi je bil leta 1997 znak Zavarovalnice Triglav, kot zahvala za to, da sta imela sin in snaha službo, in to v času, ko je bilo sila težko najti zaposlitev. Nato je starejši sin rekel, češ, kaj pa on. Bil je zaposlen pri Telekomu, tako da je bil naslednjih nekaj let pred hišo Telekomov škrjanček.« Ko je »obdaril« oba sinova, so prišle na vrsto še snahi in seveda soproga Marija. Naredil je tri travnata srca. »Strašansko so bile vesele. Ena od snah me je vprašala, katero srce je njeno. Rekel sem, da tega pa ne morem povedati. Kajti če bi se po naključju eno 'pokvarilo' in bi bilo to prav njeno srce, bi bila nesrečna.«

Kosil travo, da evro ne bi utonil

Sledili so Mobitelov znak pa slovenski grb, znak občine Krško, sončna ura z digitalno kukavico pa tehtnica kot simbol sodstva, znak gasilcev, znak KS Senovo, društva upokojencev in drugi. Tudi političnih se je lotil. Tako je leta 2014 oblikoval travnati labirint z vlado Republike Slovenije. »Takratno vlado Alenke Bratušek so sestavljale štiri stranke. Te stranke je predstavljal kvadrat sredi labirinta in vsak njegov vogal je kazal v svojo smer. Tako kot štiri vladne stranke, ki gledajo vsaka v svoj kot, pa ne najdejo izhoda.« Leta 2012, ko je zelenico pred hišo spremenil v simbol evra, je celo pisal nemški kanclerki Angeli Merkel. »Spodaj pod evrom sem naredil široko vijugasto črto in Merklovi napisal, da ta črta ponazarja deročo reko, jaz pa pravočasno odkosim travo, da evro ne utone. Iz njenega kabineta so se mi zahvalili in mi kar obširno odgovorili.«

Ni težko načrtovati, mnogo težje je vzdrževati

In kako pripravi načrt za lik, ki si ga je zamislil? »Po operaciji zelene in sive mrene pred leti še vedno slabo vidim stvari na zaslonu, telefonu, računalniku. Zato sem se digitalizaciji v tem smislu odpovedal. Stvari naredim analogno, in to po pravokotnicah. Pitagorov izrek, nič drugega,« pravi in ga mimogrede zrecitira. Znak, ki ga želi izdelati, fotokopira na milimetrski papir formata A4. »V tem primeru sem izračunal, da je en milimeter na papirju enak 15 centimetrom na mojem travniku. To pomeni 474-kratno povečavo. Potem pa pride na vrsto matematika s sinusi, kosinusi, tangensi in tako naprej,« pojasni Richter.

Letošnji simbol, velikanski cvet s čebelo, je zakoličil, ko je bil naokoli še sneg. Postavil je okoli 500 količkov. »Več ko jih je, natančnejša je slika. Toda ni težko postaviti količkov, mnogo težje je sliko vzdrževati,« pravi. Za košnjo uporablja štiri kosilnice, dve rotacijski in dve kosilnici na laks, s katerima lahko ustvari tudi ostre kote, če ju obrne vertikalno. »Eno kosilnico imam samo za natančno določeno višino trave. Zelo pomembno je, da kosilnica travo na višini reže in ne vleče.« Da bi trava rasla, kot si je zamislil, mora kositi približno vsak drugi dan. »V dveh, treh dneh trava toliko zraste, da ni več kontrasta. In je spet treba kositi.«