Ena najpreprostejših in pri nas razširjenih jedi so ocvrti bezgovi cvetovi. Pri tem lahko izbiramo med žvrkljanim testom, ki ga pripravimo kakor maso za palačinke, ali pivskim testom – oboje lahko osladimo ali osolimo, da nastane sladica ali pivski prigrizek oziroma samostojna jed, h kateri postrežemo zeleno listnato solato. Cvetove le pomočimo v testo in na hitro ocvremo ali popečemo kakor palačinke. Trenutno aktualna slana kombinacija bezga je s šparglji, sladka pa z jagodami. Z dobro mero bezga lahko odišavimo vino in pripravimo slano različico šodoja. Imenitna jed nastane, če šparglje v ponvi na hitro popečemo in jih na krožniku obložimo z bezgovim šodojem ali bezgovo jajčno kremo. Z njo lahko prelijemo tudi druge jedi z žara, kot so losos ali dobro uležani, sočni goveji zrezki. Bezeg uporabljamo tudi za pripravo napitkov, kot je bezgov sirup, ki razredčen z mineralno vodo imenitno odžeja. Nekateri ga radi dodajo peninam in vse skupaj postrežejo z jagodami…

Bezgova potica s skuto

Za kvašeno testo potrebujemo 500 g mehke moke (tip 400 ali 500), 80 g sladkorja, 2 dl mleka, 60 g masla, 2 jajci, 40 g kvasa, 1 strok vanilje (ali vaniljev sladkor), naribano lupino ene neškropljene limone, 1–2 žlici aromatičnega ruma, pol žličke fino mlete morske soli. Za nadev še 100 g osmukanih svežih bezgovih cvetov, 150 g sveže pretlačene skute, 100 g masla, 150 g sladkorja, 50 g svežih kruhovih drobtin, 50 g mletih mandljev, 1 jajce, 1 strok vanilje (ali vaniljev sladkor), naribana limonova lupina (po okusu). Za premaz še 1 jajce, 4 žlice mleka. Za posip še sladkor v prahu.

Maslo pristavimo in počasi stopimo. Mleko segrejemo do mlačnega. Moko presejemo v večjo (plastično) skledo. Primešamo ji sol. V skodelico nalijemo malo mlačnega mleka in vanj nadrobimo kvas. Premešamo, da se raztopi. V skledici razmešamo jajci, sladkor, postrgano vsebino stroka vanilje ali vaniljev sladkor (ki je slabši nadomestek), rum in naribano limonovo lupino. Moki prilijemo mlačno mleko in vse skupaj dobro premešamo. Dodamo jajčno zmes in znova premešamo. Dodamo raztopljen kvas, premešamo in naposled prilijemo mlačno stopljeno maslo. Premešamo in zamesimo gladko in elastično testo, ki se ločuje od posode. Strojno zadostuje že pet minut gnetenja, ročno pa testo gnetemo 10–15 minut. Testo pokrijemo z vlažno kuhinjsko krpo ali s prozorno folijo in ga pri sobni temperaturi pustimo vzhajati eno uro. Model za potico dobro namažemo z maslom in posujemo z ostro moko in drobtinami, še bolje pa z mletimi orehi ali podobno. Za nadev zmehčano maslo in sladkor penasto umešamo. Primešamo skuto, jajce, mlete mandlje, postrgano vsebino stroka vanilje ali vaniljev sladkor in limonovo lupino. V skodelici razžvrkljamo sestavine za premaz. Testo zvrnemo na pomokano delovno površino, z dlanmi ga rahlo tlačimo in razpotegnemo v pravokotnik. Nato ga razvaljamo in po potrebi obrežemo. Testo enakomerno premažemo, pri čemer pustimo za tri centimetre nenamazanega roba tistega dela testa, kjer ga bomo nehali zvijati. Namaz posujemo z bezgovimi cvetovi in drobtinami. Testo začnemo zvijati na spodnjem delu, pri čemer vsak zavoj rahlo zategnemo, tako da testo nekoliko potegnemo k sebi. Zadnji zavoj, ki je brez nadeva, premažemo s premazom in le povaljamo, brez zategovanja. Svaljek previdno položimo v pripravljen model. Nekajkrat ga prebodemo s tanko pletilko ali daljšimi vilicami. Pokritega pustimo vzhajati pol ure. Pečico tik pred koncem vzhajanja segrejemo na 190 oziroma na 175 °C (ventilacijska). Vzhajan zvitek tanko premažemo s premazom. Model za približno 50 minut položimo na srednje vodilo v segreti pečici. Pečeno potico vzamemo iz pečice. Vsaj pet minut (še raje pa pol ure) jo hladimo v modelu. Nato jo previdno zvrnemo iz modela in povsem ohladimo. Po okusu jo posujemo s sladkorjem v prahu, narežemo in ponudimo s sadnim sokom, čajem, kompotom ali vodo.