Upravno sodišče je namreč 10. aprila pravnomočno odločilo, da je Slovenija postala pristojna za obravnavo Šamiehove prošnje. Ministrstvo je namreč prekoračilo šestmesečni rok za njegovo izročitev Hrvaški. Odločba sodišča je izvršljiva takoj in se nanjo ni mogoče pritožiti, je po navedbah Šamiehovih predstavnikov zapisano v sodbi.

V Delovni skupini za azil so ob tem ocenili, da se v primeru Šamija »jasno kaže, kako odločevalci na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) zlorabljajo svojo avtoriteto z namenom, da odvračajo prosilce za azil od uporabe pravnih sredstev«. Po njihovem mnenju se je MNZ z zavlačevanjem, ustrahovanjem in materialnim izčrpavanjem prosilca poskušalo izogniti temu, da bi v dublinskem postopku lahko uveljavljal svoje pravice.

Na notranjem ministrstvu očitke zavračajo

Na notranjem ministrstvu takšne očitke zavračajo in poudarjajo, da zaposleni v postopkih za mednarodno zaščito spoštujejo veljavno zakonodajo in pri svojem delu sledijo načelom strokovnega in vestnega opravljanja svojih nalog, pri tem pa delujejo neodvisno od dnevne politike oziroma želja različnih interesnih skupin.

Odločitve v posameznih postopkih se sprejemajo v čim krajšem času, pri čemer pa velja opozoriti, da je trajanje določenega postopka odvisno tudi od pravnih sredstev, ki jih prosilec vlaga pred pristojnimi sodišči, so zapisali na ministrstvu.

Sodbo upravnega sodišča še preučujejo, odločitve o nadaljnjih postopkih pa bodo sprejeli v okviru veljavne zakonodaje. Ob tem so poudarili, da v Šamijevem primeru trenutno tečejo trije različni postopki pred vrhovnim sodiščem.