Italijanska konservativna političarka in predsednica senata Maria Casellati je predsedniku republike Sergiu Mattarelli danes sporočila, da ni bila uspešna v poskusih premostitve razkola med populističnim Gibanjem petih zvezd in desno koalicijo, da bi morda le sestavila vlado. Predsednik države si bo do začetka prihodnjega tedna vzel čas za premislek, kako naprej.

71-letni Casellatijevi, ki je članica Berlusconijeve stranke Naprej, Italija, druge najmočnejše v tričlanski desnosredinski koaliciji, je Mattarela v sredo zaupal mandat »preučitev možnosti« za sestavo vlade sredi pat položaja, ko tudi sedem tednov po volitvah nobena vladna večina zaenkrat ni mogoča. Toda preboj ji ni uspel zaradi vztrajanja strank pri svojih izključujočih stališčih.

Glavna težava je še naprej to, da Gibanje petih zvezd, ki je na volitvah dobilo največ glasov med strankami, noče sodelovati z 81-letnim Silviem Berlusconijem, ker je bil obsojen. Torej je za Gibanje že samo posredništvo Casellatijeve, ki je že več kot dvajset let tesna Berlusconijeva sodelavka, nesprejemljivo. Je pa 31-letni Luigi Di Maio, uradni voditelj Gibanja, še naprej pripravljen na sklenitev koalicije s skrajno desno Ligo, najmočnejšo stranko desnosredinske koalicije, vendar pa njen voditelj, 45-letni Matteo Salvini, noče v vlado brez Berlusconija. Slednji je danes porušil vsako upanje na kompromis z Gibanjem, ko je dejal, da je stranka nedemokratična in nevarna za Italijo ter da »jih v svojem podjetju ne bi najel niti za čiščenje stranišč«.

Kam se bo nagnila Italija, bo odločilo Gibanje

Najbrž je predsednik Mattarella s podelitvijo naloge Casellatijevi hotel samo pridobiti čas. Salvini bi lahko morda počasi spremenil stališče in postal pripravljen igrati podrejeno vlogo v vladi. Gibanje bi moralo medtem dokončno uvideti, da je treba sklepati kompromise in se odpovedati izvorni čistosti protisistemske stranke, pri čemer bi lahko sestavilo vlado tudi z doslej vladajočo levosredinsko Demokratsko stranko, s katero bi prav tako imelo absolutno večino poslancev in senatorjev.

Prav tako se zdi, da je 76-letni Mattarella, nekdanji levi krščanski demokrat, hotel pokazati, da Salvinija, ki se vse bolj zgleduje po francoski Nacionalni fronti, noče za premiera, čeprav je do tega mesta najbolj upravičen, saj je največ, to je 37 odstotkov, dobila desna koalicija, v njej pa največ Liga, in sicer 17 odstotkov.

Po tej zadnji epizodi še bolj kot doslej velja, da je Gibanje petih zvezd, ki ima v svojem programu desničarske in levičarske elemente, tista stranka, okoli katere bo nastala vladna koalicija – bodisi z demokrati bodisi z Ligo. V Gibanju, ki naj bi počasi preraslo vlogo protestne stranke, nekateri zato že vidijo odsev nekdanje Krščansko-demokratske stranke, ki je imela v letih 1946–1994 vlogo glavnega stebra vseh koalicijskih vlad. Vsekakor je zdaj od voditeljev Gibanja odvisno, ali bo Italija imela bolj levo ali bolj desno vlado.