Spreminjanje spola že dolgo ni več tabu in v vseh sferah življenja se moramo navaditi, da so nekoč moški postali ženske in obrnjeno. Tudi v športu je nekaj takih primerov, a prav v tekmovalnem športu sprememba spola še vedno vzbuja veliko pozornosti in dviguje veliko prahu, predvsem v primerih, ko se moški spremeni v žensko in želi nastopati v ženski konkurenci. Še posebno glede na to, da lahko denimo atletinje kar podrobno testirajo ali so ženske – južnoafriška atletinja, olimpijska zmagovalka Caster Semenya se je denimo dolgo borila, da je dokazala, da je ženska. Zato se mnogim zdi neenakopravno, da v ženski konkurenci nastopajo moški, ki so postali ženske.

Zadnji tak primer se je zgodil na pred nekaj dnevi končanih igrah Commonwealtha. Tam je za Novo Zelandijo nastopila Laurel Hubbard, ki je veljala za eno od favoritinj v dvigovanju uteži v kategoriji do 90 kilogramov. Toda Laurel je pred tem nastopala kot Gavin in bila celo novozelandska državna prvakinja. Leta 2012 je začela proces spreminjanja spola in lani so ji dovolili nastopati kot ženska, tako da je na svetovnem prvenstvu v ZDA osvojila dve srebrni kolajni v ženski konkurenci. Trenutno velja za edino transspolno osebo, ki je na mednarodnem tekmovanju osvojila medaljo. Na igrah Commonwealtha je sicer odstopila zaradi poškodbe, a si želi nastopiti na olimpijskih igrah leta 2020.

MOK določil pravila

Nad njenim nastopom se nihče ni uradno pritožil, toda sotekmovalke so precej negodovale. Selektor samoanske reprezentance je dejal, da je »moški moški in ženska ženska. Vem, da se dogajajo spremembe, toda Laurel je osvajala medalje kot moški. Njen primer so sicer odobrili na najvišji ravni, toda preprosto ni pošteno.« V novozelandski reprezentanci so na kritike odgovorili, da je njena raven testosterona po pravilih, torej lahko tekmuje kot ženska.

Mednarodni olimpijski komite načeloma že od leta 2004 ne nasprotuje nastopom transspolnih športnikov, a morajo izpolnjevati nekaj pogojev. Spol morajo spremeniti popolnoma, to se pravi z operacijo, vsaj dve leti morajo biti na hormonski terapiji in če je to v državi, od koder prihajajo, mogoče, morajo imeti uradno priznano spremembo spola. Pred olimpijskimi igrami v Riu so določili tudi, da morajo moški, ki so se spremenili v ženske in želijo nastopati v ženski konkurenci, na testiranje testosterona, ki vsaj eno leto pred tekmovanjem ne sme presegati povprečne ravni za ženske, 10 nanomola na liter.

Rokometaš, ki je postal nogometašica

Kakor koli, ni veliko moških, ki bi radi tekmovali kot ženske. Med njimi je bivši avstralski rokometni reprezentant Callum Mouncey, ki je nastopil tudi na svetovnem prvenstvu leta 2013 v Španiji, kmalu zatem pa je začel proces spremembe spola in postal Hannah. Avstralska rokometna organizacija mu ni dovolila nastopati v ženskem rokometu, zato je zamenjal šport in zdaj nastopa v ženski ligi avstralskega nogometa, ki je najbolj priljubljen šport v deželi. Liga AFL še nima definiranih pravil igranja transspolnih oseb, tako da Hannah za zdaj lahko nastopa celo v zvezni ligi.

V podobni situaciji je tudi tekmovalka v borilnih veščinah Fallon Fox, ki je bila rojena kot moški, se celo poročila, a nato leta 2006 spremenila spol. Ker organizacija MMA ni imela določenih pravil licenciranja transspolnih tekmovalcev, je lahko nastopila v ženski konkurenci. V hipu je postala tarča kritik, češ da je kljub spremembi spola še vedno po konstituciji moški, čeprav je trdila, da zadostuje vsem kriterijem olimpijskega komiteja. Kljub temu se od leta 2014 ni več borila, o njenem življenju pa je HBO posnel dokumentarni film.

Najbolj znan športnik, ki je spremenil spol, je gotovo Bruce Jenner, olimpijski prvak v deseteroboju leta 1976. Mnogo let kasneje, leta 2015, je uradno postal ženska Caitlyn Jenner in zdaj je najbolj slaven kot član resničnostnega klana Kardashian, oče Kendall in Kylie Jenner.