Vse se enkrat zgodi prvič. Notranja ministrica Amber Rudd je v parlamentu ostro kritizirala svoje lastno ministrstvo, ki ga je pred njo vrsto let vodila aktualna premierka Theresa May, potem ko je laburistični poslanec David Lammy obsodil eno najbolj sramotnih dejanj aktualne konservativne vlade.

Notranje ministrstvo je namreč tisoče ostarelim priseljencem sporočilo, da so v Britaniji nezakonito, ker nimajo ustreznih dokumentov, in jim zagrozilo z izgonom, nekatere naj bi tudi že izgnali. Gre za priseljence, ki so v Britanijo prišli v prvem valu priseljevanja iz drugih dežel Commonwealtha (Skupnosti narodov, ki se je v kolonialnih časih imenovala Britanska skupnost narodov), živeli in delali v Britaniji več desetletij ter se številni v Britaniji tudi upokojili. Ko so prišli, so bili otroci. Prijel se jih je vzdevek »generacija windrush«, kot pravijo tistim, ki so prišli v Britanijo iz karibskih držav med letoma 1948 in 1971. Ime so dobili po ladji MV Empire Windrush, ki je 22. junija 1948 pripeljala prvih 492 priseljencev z Jamajke, Trinidada in Tobaga ter drugih karibskih otokov, takratnih britanskih kolonij. Prišli so, ker je Britaniji v letih po drugi svetovni vojni obupno primanjkovalo delovne sile in so jih v bistvu vabili na Otok.

Brexitska hudobija?

Nihče ne ve, koliko ljudi skupno pripada generaciji windrush, to pa prav zato, ker so bili številni med njimi otroci, ki so prišli vpisani v potne liste staršev in pozneje nikoli niso zaprosili za britanske dokumente. Poznavalci pravijo, da jih je na tisoče. Skupno pa naj bi bilo v Britaniji, ki jo je brexit neverjetno pohudobil do priseljencev, okoli pol milijona ljudi, rojenih v državah Commonwealtha, ki so prišli v Britanijo pred letom 1971.

Za njihov položaj je to zelo pomembna letnica, saj so takrat sprejeli zakon o priseljevanju, ki jim je dal pravico, da ostanejo v Britaniji, kolikor časa želijo. Številni so postali ročni delavci, čistilci, medicinske sestre, vozniki… Eden izmed njih, Sam Beaver King, je delovno življenje je končal kot prvi temnopolti župan v Britaniji.

Premierka Mayeva pravi, da ji je iskreno žal

Številni med temi priseljenci so hoteli zdaj zaradi grozilnih pisem urediti svoj status na notranjem ministrstvu. Prepričani so bili, da so britanski državljani, saj so prišli v Britanijo, ko so bile njihove domovine še britanske kolonije. Končali pa so v centrih za pripor nezakonitih priseljencev, kjer so jim grozili z izgonom…

Temu je naredil konec predvsem poslanec Lammy, čigar starši so prišli iz Gvajane. Lammy, ki pravi, da je ponosen sin generacije windrush, se je v parlamentu tako znesel nad notranjo ministrico Ruddovo, da se je ta potem jecljaje opravičila za »grozen odnos do generacije windrush«, kritizirala birokrate na svojem ministrstvu in obljubila, da bodo njihov status hitro uredili.

Škandal je izbruhnil v za Britanijo zelo nerodnem času, saj trenutno gosti vrhunsko srečanje Commomnwealtha. Škandal je bil toliko večji, ker se premierka Theresa May sprva ni hotela ločeno srečati s šefi držav in vlad, iz katerih je prišla generacija windrush. Včeraj je to naredila in jim dejala, da ji je iskreno žal zaradi skrbi, ki jih je notranje ministrstvo povzročilo generaciji windrush z grožnjami z izgonom, ki pa jih kljub temu še ni konec. Za dobro mero je nekdanji uslužbenec notranjega ministrstva dnevniku Guardian anonimno povedal, da so leta 2012 med selitvijo notranjega ministrstva uničili na tisoče potrdil o prihodu pripadnikov generacije windrush v Britanijo. Vlada trdi, da te odločitve ni sprejela tedanja notranja ministrica, zdaj premierka Theresa May.