Primož Roglič je danes svetovno uveljavljeni poklicni kolesar. Med šolanjem na takrat še Ekonomski gimnaziji Kranj (zdaj Gimnaziji Franceta Prešerna) je bil eden najperspektivnejših mladincev v smučarskih skokih. »Leta mojega srednješolskega izobraževanja so se končala že pred več kot desetletjem, a spomin nanje je še vedno živ. Morda tudi zato, ker se še vedno družim s prijatelji, s katerimi smo gulili srednješolske klopi. Bili smo razred, v katerem smo bili skoraj vsi fantje smučarski skakalci, dekleta pa so se le redka ukvarjala s športom. Profesorji so rekli, da je to dobro, ker bodo dekleta delala zapiske, ko bomo mi na treningih in tekmah. Res smo dobro sodelovali in zato je morda prav naša generacija ena izmed prvih zametkov športnega oddelka na sedanji Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju.«

Roglič je v razredu veljal za doslednega in uspešnega dijaka tako pri učenju kot pri treniranju. Z mladinsko ekipo je leta 2006 dosegel srebro na mladinskem svetovnem prvenstvu v Kranju, leta 2007 pa je z Jurijem Tepešem, Robijem Hrgoto in Mitjo Mežnarjem osvojil naslov mladinskih svetovnih prvakov. »Prav dobro se spomnim tega prvenstva, saj je potekalo na skakalnici v Kranju. Vzdušje je bilo neverjetno, saj so nas prišli spodbujat dijaki naše šole. Bili smo v odlični formi, za nas so pripravili transparente in nam dali še dodatnega poleta. Naslov svetovnih prvakov je bil za nas velik uspeh. V šoli smo bili deležni pohvale, podpore in s tem dodatne motivacije za delo. Mislim, da je kar veliko ljudi spoznalo Gimnazijo Franceta Prešerna zaradi športnikov: Petra in Domna Prevca in drugih skakalcev, Žana Koširja, Vesne Fabjan, Petra Johna Stevensa in mnogih drugih, pa tudi sam rad povem, da sem obiskoval to šolo.«

Čeprav je bil Roglič eden najboljših dijakov, priznava, da ga je umetnost najmanj pritegnila, še najraje je imel matematiko. »Vedno mi je bilo žal, da se nisem mogel udeležiti matematičnega tekmovanja, saj je bilo ravno na tisti dan, ko so bili skoki v Planici in pod Poncami nisem mogel manjkati. «

»Seveda vsi v medijih vidijo samo največje zmagovalce, svoje vzornike. Vsak si to želi postati. Vendar vodi do tja dolga pot in uspe le redkim. Tega se je treba zavedati in v življenju ni bližnjic. Tako je tudi z izobrazbo, ki jo pridobiš. Zdi se mi zelo pomembno, da obstajajo šole, ki razumejo življenje športnikov in jim pomagajo pridobiti tudi izobrazbo,« meni o pomenu izobraževanja Roglič. »Sam sem tudi zaradi tega iz Kisovca pri Zagorju prišel živet in trenirat v Kranj.«

A Rogliču ni šlo vedno vse po načrtih. »Po padcu v Planici sem leta 2012 zamenjal skakalne smuči za cestno kolo ekipe Adria Mobil, ob koncu sezone pa podpisal profesionalno pogodbo z nizozemsko ekipo Lotto NL-Jumbo.« Leta 2017 je dosegel zgodovinski uspeh, saj je osvojil prvo slovensko etapno zmago na prestižnem Tour de France. Na svetovnem prvenstvu na Norveškem pa je osvojil naslov svetovnega podprvaka v vožnji na čas.

Roglič nam je tudi zaupal: »Še vedno sem v stiku z nekdanjimi sošolci, pa tudi z razredničarko. Vem, da me moja šola še vedno spremlja in podpira kot v dneh, ko sem bil še njihov dijak. Te podpore sem res vesel.«

Mentorica šole: Irena Rakovec Žumer Dnevnikova mentorica: Mojca Furlan - Rus