Danes se je zgodil že drugi poskus deportacije sirskega prosilca za azil Ahmada Šamieha. Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so ga z okrepljeno policijsko ekipo pričakovali ob šestih zjutraj, a Šamieha ni bilo. Njegov zaupnik Miha Blažič - N'toko je povedal, da Šamieh od ministrstva ni prejel uradnega obvestila o deportaciji, zato z namero ministrstva sploh ni bil seznanjen. Tudi nihče od Šamiehovih pravnih zastopnikov ni bil obveščen.

»Nikamor nisem pobegnil«

Na MNZ so kasneje pojasnili, da so vabilo poslali na Blažičev zasebni elektronski naslov, na katerega so vabilo poslali tudi ob prvem poskusu deportacije novembra lani. MNZ je štelo, da je Šamieh, ker se ni zglasil, »pobegnil«. Blažič pa je pojasnil, da je bil odsoten in je e-pošto videl šele, ko je bilo že prepozno. »V bodoče bi vas prosil, da vabila pošiljate skladno z določbami zakona o upravnem postopku, najbolje priporočeno po navadni pošti,« je Šamieh v današnjem pismu nagovoril MNZ. Poudaril je, da se doslej nikoli ni izogibal pozivom ministrstva in se tudi zato njegova odsotnost ne more šteti za »pobeg«.

Blažič je dodal, da je namera MNZ šokantna, saj bi bila deportacija protipravna. Upravno sodišče je namreč 15. marca izdalo še eno v vrsti sodb, ki se nanašajo na Šamiehov primer, v kateri je odločilo, da mora pred deportacijo MNZ izdati dve odločbi. V prvi bi se ministrstvo moralo opredeliti do poteka šestmesečnega roka, v katerem je bila vrnitev Šamieha na Hrvaško možna. Ta rok je po mnenju sodišča potekel februarja, a MNZ to zanika. V drugi odločbi pa naj bi MNZ ponovno odločilo, ali bo v okviru diskrecijske klavzule, ki je del prava EU, Slovenija prevzela odločanje o Šamiehu namesto Hrvaške. V obeh primerih bi imel Šamieh še možnost sodnega varstva in šele po tem, če z ničimer ne bi uspel, bi bila deportacija zakonita.

MNZ vztraja pri deportaciji

MNZ je danes, nasprotno, zatrdilo, da »ni nobenih pravnih zadržkov za njegovo predajo Republiki Hrvaški, saj so bili vsi njegovi predlogi za začasno zadržanje predaje zavrženi s strani pristojnih sodišč«.

Nad novim poskusom deportacije pa je bil ogorčen predsednik državnega zbora Milan Brglez. Upa, da bo ministrstvo upoštevalo pravne norme. Danes je poudaril, da je svoje stališče do Šamiehovega primera, ki temelji na človekovih pravicah, že večkrat javno objavil tudi na facebooku. Od minule jeseni se je za Šamieha, ki je zgled uspešne integracije v slovensko družbo, zavzela vrsta politikov, do določene mere tudi premier Miro Cerar. Na politični desnici pa Šamieha demonizirajo in ga prikazujejo kot tujca, katerega namen je destabilizirati Slovenijo.