Srbija in Kosovo sta svoje odnose znova pripeljala do žarišča in poskrbela, da sta se znašla na naslovnicah. Srbija tokrat s trmo, s katero ob vsaki priložnosti poskuša pokazati Kosovu, da zanjo ni in nikoli ne bo država, ampak srbska južna pokrajina, Kosovo pa s pretirano uporabo sile, s čimer naj bi pokazalo Srbiji in svetu, da je suvereno in vsemogočno na svojem ozemlju.

Svoj prihod uradno napovedali

Da bo ponedeljek vroč, je bilo jasno že zgodaj zjutraj, ko so iz Beograda proti Kosovski Mitrovici krenili srbski politiki, ki niso dobili dovoljenja kosovskih oblasti za prečkanje meje. Srbi pravijo, da ga v skladu z dogovorom ne potrebujejo in da zadošča zgolj napoved obiska, kar so tudi storili, pravočasno in večkrat, Albanci pa vztrajajo, da brez dovoljenja srbski politiki ne smejo na Kosovo.

V delegaciji sta bila obrambni minister Aleksandar Vulin in minister za kulturo Vladan Vukosavljević, ki naj bi obiskala srbske samostane, poleg njiju pa še generalni sekretar srbskega predsednika Nikola Selaković in vodja vladne pisarne za Kosovo ter eden glavnih srbskih pogajalcev s Kosovci Marko Đurić, ki naj bi se v severnem delu Kosovske Mitrovice udeležila okrogle mize o »položaju Srbov na Kosovu«.

200 specialcev

Minister Vulin naj bi potem prihod odpovedal, minister Vukosavljević pa naj bi mejo prečkal, a se kmalu vrnil v Srbijo. Selaković in Đurić pa sta očitno prišla na Kosovo preko drugega mejnega prehoda od napovedanega ter se udeležila okrogle mize, ki jo je kmalu prekinil prihod skoraj dvesto pripadnikov kosovske posebne policijske enote. Ti so s solzivcem in brcami razgnali srečanje, Đurića pa so kljub protestom navzočih vklenjenega odpeljali v Prištino na zaslišanje in kmalu zatem z nekaj buškami in modricami izgnali iz države. Razlaga: »Đurić je kršil prepoved vstopa na Kosovo,« izgnali pa so ga zaradi »sovražnih izjav, ki spodbujajo k nasilju in vnašajo nemir«.

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je nemudoma sklical sejo sveta za nacionalno varnost, po kateri je dejal, da je šlo za »dejanje brezumja, za kriminalno dejanje, ki so ga prištinske oblasti storile s podporo nekaterih na Zahodu, vendar bosta Srbija in srbski narod mirno in odločno odgovorila, nihče pa Srbov ne bo izgnal z njihovih kosovskih domov«.

Đurića so izgnali, je dejal Vučić, ker je jasno povedal, kaj si misli o prištinskih oblastnikih in kosovski paradržavi. Đurić je pred dnevi dejal, da za pot na Kosovo, ki je in bo zgolj južna srbska pokrajina, ne potrebuje nobenih prištinskih dovoljenj, kar je očitno razjezilo kosovski politični vrh, ki je ukrepal skrajno nasilno, s čimer je presenetil Zahod, ki mu znova ne preostane drugega, kot da pozove obe strani k strpnosti in razumu. Da bi nekoliko omilili napetosti in pomirili Srbijo, je v Beograd danes zvečer dopotovala evropska ministrica za zunanje zadeve Federica Mogherini. Akcijo kosovskih specialcev je kot velik korak nazaj označil ameriški veleposlanik v Beogradu Kyle Scott in izrazil upanje, da bodo »zmagale hladne glave«.