S Xijevim govorom se je končalo dva tedna trajajoče letno zasedanje kitajskega ljudskega kongresa, ki je z ustavnimi spremembami najmočnejšemu kitajskemu voditelju v zadnjih desetletjih omogočil, da bo vladal do smrti.

Peking bo branil politiko ene Kitajske

Nekaj dni po tem, ko je ameriški predsednik Donald Trump podpisal nova pravila o potovanjih visokih ameriških uradnikov na Tajvan, je Xi opozoril, da bo Peking branil politiko ene Kitajske, v skladu s katero je ta otok del kitajskega ozemlja, ki čaka na združitev.

»Vsa dejanja in zvijače za ločitev države so obsojena na propad in jih bodo obsodili ljudje in kaznovala zgodovina,« je bil jasen kitajski predsednik.

Poskušal je tudi odgovoriti na pomisleke glede kitajskih razvojnih projektov v tujini in zatrdil, da ti ne predstavljajo grožnje nobeni državi. »Samo tisti, ki so vajeni groziti drugim, bodo v vseh videli grožnjo,« je dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Pomladitev kitajskega naroda

Xi je v govoru spregovoril še o svoji viziji realizacije »pomladitve kitajskega naroda«. Kitajci so bili po njegovih besedah od nekdaj neukrotljivi in vztrajni ter so se sposobni krvavo boriti do konca.

»Zgodovina je že dokazala in bo še naprej dokazovala, da lahko Kitajsko reši le socializem,« je dejal Xi. Opomnil je na moč kitajske komunistične partije, ko je dejal, da je partija ključnega pomena pri zagotovitvi pomladitve naroda.

Kitajski premier Li Keqiang je na novinarski konferenci ubral nekoliko mehkejše tone in dejal, da Kitajska nima ozemeljskih teženj, čeprav si prizadeva pridobiti pomembnejšo vlogo v svetu. Drugo največje gospodarstvo na svetu želi z velikim globalnim infrastrukturnim projektom obuditi nekdanjo svilno pot, pri tem pa je Kitajska deležna tako pohval sodelujočih držav kot kritik, češ da bo projekt koristil le Pekingu.

Želijo si mirno in stabilno okolje

Li je tako povedal, da gre pri projektu za gospodarsko sodelovanje z drugimi državami. »Na nekaterih področjih lahko mednarodna skupnost upa, da bo Kitajska prevzela večjo vlogo,« je dejal. Ob tem je pojasnil, da bi bila pomota to interpretirati, kot da želi Kitajska igrati takšno vlogo z namenom strateškega širjenja, piše nemška tiskovna agencija dpa.

»Želimo si mirnega in stabilnega okolja tako mednarodno kot v naši soseščini, tako da bo več možnosti za razvoj,« je še povedal kitajski premier.

Komentiral je tudi kitajsko-ameriške odnose in pojasnil, da si Peking ne želi trgovinske vojne in da se bodo zavzeli za bolj uravnoteženo menjavo. Trump je pred dvema tednoma namreč napovedal uvedbo carin za jeklo in aluminij, s čimer nadaljuje svojo protekcionistično politiko.

»V trgovinski vojni ni zmagovalcev,« je dejal Li in zagotovil, da se bo Kitajska »še bolj odprla« tujim investicijam.

Na notranjepolitičnem področju so danes sprejeli tudi nov protikorupcijski zakon, ki bo Xijevo kampanjo proti korupciji še razširil s članov komunistične partije na vse javne uslužbence, policiste, tožilce, sodnike in vodilne v državnih podjetjih. Preiskave bo vodila Nacionalna nadzorna komisija, ki bo po rangu na ravni ministrstev in nad sodstvom.