»Sramota, kaj se dogaja. Najprej 13, zdaj pa 25 let zapora,« je glasno negodoval Romeo Bajde, ko je v spremstvu pravosodnih policistov zapustil sodno dvorano, potem ko je predsednik senata Zoran Lenovšek razglasil sodbo in je Bajde izvedel, da bo moral za zapahi preživeti 25 let. Pravzaprav dve leti manj, glede na to, da je toliko časa prebil v priporu in se mu bo to seveda vštelo v celotno kazen. Sodnikove obrazložitve sodbe Bajde ni hotel poslušati, svoje jeze pa tudi ni mogel skriti.

Premalo časa za osem tisoč strani spisa

Ta se je v njem kuhala že od začetka zasedanja senata, ko je najprej podal zahtevo za izločitev tako predsednika okrožnega sodišča kot nekaterih drugih sodnikov in vsega senata, čemur senat po posvetu za zaprtimi vrati ni ugodil. In to z argumentom, da gre za manever z očitnim namenom zavlačevanja postopka. Že nekaj tednov je namreč Bajde iskal vrzeli, da bi senatu na koncu skoraj čisto zares zmanjkalo časa za razglasitev sodbe, saj bi ga morali, v primeru, da sodba ne bi bila izrečena, že jutri, dve leti po vložitvi pravnomočne obtožnice, izpustiti iz pripora. Najprej je prek svoje zagovornice Maksimiljane Kincl Mlakar, ki si jo je s pomočjo sistema brezplačne pravne pomoči izbral sam, zahteval novo izvedensko mnenje psihiatra in psihologa. Ko sodišče predlogu ni ugodilo, je Kincl-Mlakarjevi preklical pooblastilo, in to tik pred tem, ko bi že morali poslušati njene sklepne besede. Tožilstvo pa je opozorilo, da gre očitno za zavlačevanje, saj da med samim postopkom Bajde k delu svoje zagovornice ni imel niti ene same pripombe. Bajde si je nato izbral novo zagovornico, Albino Vedenik, ki je želela 30-dnevni rok za preučitev zajetnega spisa, ki obsega kar 8000 strani. Za nameček pa je še zbolela. Sodišče mu je zato prejšnji teden določilo odvetnika po uradni dolžnosti, to je postal Andrej Švencbir. A tudi ta ni imel časa, da bi od petka, ko je prejel zajetni spis, spisal sklepne besede. Bajde je senatu dejal, da mu je kršena pravica do učinkovite obrambe. Tako sklepnih besed obrambe nismo slišali, besedi pa se je odpovedal tudi sam Bajde.

Grobo je prekinil tožilko

Poslušali smo le tožilko Marjeto Kreča, ki je poudarila, da so bili vsi očitki iz obtožnice Bajdetu dokazani in da ni nobenega dvoma, da je on 27. decembra 2016 Lidiji Škratek vzel življenje s tem, ko jo je najprej pretepel, na koncu pa zadavil. V zdravstveni dom jo je odpeljal šele, ko je bila že mrtva in ji tam niso mogli več pomagati. Ko je tožilka navajala njegove pretekle grehe, zaradi katerih je bil tudi že obsojen, med drugim spolni napad na mladoletnico, jo je Bajde grobo prekinil z besedami, da govori neresnice in da tega ne bo poslušal. Senat je zato za nekaj časa spet prekinil obravnavo, Bajdeta pa opozoril, da je dolžan spoštovati sodni red.

Tožilka je ponovila, kako je bil do Škratkove posesiven, da je bilo ljubosumje, ker je umorjena našla drugega partnerja, najverjetnejši nagib za eno najhujših kaznivih dejanj, pa sta ugotovila tudi izvedenca psihiatrične stroke. »Do dejanja je prišlo tudi zaradi sočasne neuravnovešene čustvene osebnostne motnje Bajdeta in uživanja alkohola, zato je moril v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti,« je v obrazložitvi sodbe poudaril predsednik senata. In navedel številne oteževalne okoliščine, zaradi katerih je senat sledil predlogu tožilstva, da mora Bajde za zapahe za 25 let. Zaradi ponovitvene nevarnosti pa je sodišče Bajdetu tudi podaljšalo pripor do pravnomočnosti sodbe.