Tožniki so trdili, da načrtovani zid ni v skladu z okoljevarstvenimi standardi in tudi ne z ameriško ustavo v delu, ki govori o ločenih pravicah zvezne in državne oblasti. Sodnik Curiel je dejal, da njegova odločitev ne temelji na tem, ali je ideja o zidu pametna, Trumpova vlada pa s tem ni prekoračila svojih pooblastil.

Pravosodni minister Kalifornije Xavier Becerra je še vedno prepričan, da srednjeveški zid ne sodi v 21. stoletje in bo razmislil o nadaljnjih korakih. Trumpov zid je že vplival na odnose z Mehiko s tega vidika, da je moral mehiški predsednik Enrique Pena Nieto že dvakrat odpovedati načrte o obisku Washingtona, ker je Trump vztrajal, da mora Mehika plačati za zid.

Trump mu je v zadnjem telefonskem pogovoru dejal, da mora sprejeti plačilo za zid, sicer bo izpadel neumno. Mehičana Trumpove težave niso zanimale, saj je predsednik ZDA sam prišel na dan z idejo o zidu, gradnjo katerega naj bi plačala Mehika.

Trump je pred volitvami leta 2016 napadel sodnika Curiela, ker je mehiškega porekla. Curiel je namreč sodil v tožbi nekdanjih študentov tako imenovane Trumpove univerze, ki so se počutili opeharjene, ker so plačali veliko denarja za nič.

Kandidat, ki je kampanjo začel z žalitvami na račun Mehike in Mehičanov, je izrazil prepričanje, da mu Curiel ne bo pošteno sodil samo zato, ker je mehiškega rodu. Rasistična izjava je nekaj časa odmevala, Curiel se nanjo ni oziral in je sprejel dogovor odvetnikov obeh strani o poravnavi tožbe, po kateri je Trump ljudem vrnil 25 milijonov dolarjev.