»Priznanje, da smo se dobro pogajali, je vidno,« je v nedeljo dejala izbrana bodoča predsednica SPD Andrea Nahles na eni od konferenc za člane stranke v Severnem Porenju-Vestfaliji.

Vrh stranke je v soboto začel s kampanjo pred glasovanjem o že tretji veliki koaliciji pod vodstvom kanclerke Angele Merkel. Na sedmih napovedanih regionalnih konferencah pa nameravajo člane stranke prepričati in ne pregovoriti, je pojasnila Nahlesova po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Vstop v koalicijo podpira 26 od 35 županov

Podporo veliki koaliciji je medtem izrazila tudi večina socialdemokratskih županov največjih nemških mest. Kot je pisal nemški tednik Bild am Sonntag, kar 26 od 35 županov podpira vstop v koalicijo. Ostalih devet se jih ni opredelilo oz. so bili nedosegljivi.

Kljub optimizmu v vrhu stranke pa vnovičnemu sklepanju velike koalicije ne manjka nasprotnikov. Trd oreh med drugim predstavlja vodja pomladka Kevin Kühnert, ki vztrajno nasprotuje veliki koaliciji, češ da bo stranka tako izgubila še več podpore.

V zadnjih nekaj tednih je Kühnert zbral tudi številne podpornike. SPD ima deloma tudi zaradi njegove kampanje, naj se nasprotniki velike koalicije začasno včlanijo v stranko in glasujejo proti, ponovno več kot 463.000 članov.

Peticija proti veliki koaliciji

V Severnem Porenju-Vestfaliji, kjer je največja deželna podružnica SPD, se je ta konec tedna pojavila tudi peticija proti veliki koaliciji, ki jo je podpisalo že več kot 400 članov. Vendar to ni prestrašilo vodstva, ki je med drugim mnenja, da bodo člani podprli koalicijo, saj se bojijo morebitnih predčasnih volitev.

Stranki je namreč glede na najnovejše ankete podpora padla na 16 odstotkov, na predčasnih volitvah pa bi jih lahko prehitela celo skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD), ki je trenutno tretja največja stranka v zveznem parlamentu.

Odločitev o prihodnosti Nemčije je sedaj v rokah članov SPD, ki bodo od torka pa do 2. marca preko pošte glasovali o že tretjem vstopu v veliko koalicijo pod vodstvom Merklove. Rezultate bodo objavili predvidoma 4. marca, ko bodo razkrili tudi bodoče socialdemokratske ministre, čeprav se o njih že dlje ugiba. Med drugim naj bi trenutni vršilec dolžnosti predsednika SPD Olaf Scholz prevzel finančno ministrstvo, ni pa še jasno, kdo bi lahko postal zunanji minister. Sedanji zunanji minister Sigmar Gabriel namreč ne uživa več podpore v stranki, vedno pogosteje pa se mora spopasti tudi s kritikami zaradi svojih enostranskih potez.

O Merklovi za kanclerko sredi marca

Čeprav so si socialdemokrati v pogajanjih izborili kar šest ministrstev, med njimi tri pomembna - zunanje, finančno in za delo, pa nekateri še vedno niso zadovoljni s koalicijsko pogodbo. Glede na javnomnenjske raziskave sicer večina podpornikov SPD podpira ponovno veliko koalicijo.

To bo že drugič, da bodo člani SPD glasovali o vstopu v veliko koalicijo. Na zadnjem takšnem glasovanju, leta 2013, je vstop v koalicijo z Merklovo podprlo približno 76 odstotkov članov.

Če bodo socialdemokrati podprli predlog, bi lahko kmalu po 4. marcu nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier za novo kanclerko predlagal Merklovo, to pa mora nato potrditi še bundestag. Predvidoma bi se lahko poslanci na izredni seji sestali že v tednu po objavi rezultatov, a ker imajo takrat prost teden, je bolj verjetno, da bodo o njej glasovali na redni seji 14. marca.

V SPD pa s tem zgodba še ni končana, saj se bodo morali delegati po odstopu Martina Schulza z mesta predsednika sestati na izrednem kongresu 22. marca, na katerem bodo predvidoma potrdili Nahlesovo za prvo žensko na vrhu stranke. Slednja ima sicer že konkurenco v županji mesta Flensburg Simone Lange.