Floridska policija je postala pozorna na tedaj 18-letnega Nikolasa Cruza pred poldrugim letom, ko si je na videoposnetku, objavljenem na spletnem omrežju snapchat, porezal roko, zraven pa razpredal, da si mora kupiti orožje. Po navedbah južnofloridskega časnika Sun Sentinel so ga zaslišali na uradu za otroke in družino, ki se med drugim posveča mladoletniškemu prestopništvu, družinskemu nasilju in tudi duševnemu zdravju otrok, a je v uradnem zaznamku ostalo zabeleženo samo, da niso dobili odgovora, zakaj si želi orožje. Navedeno je še, da je od šole prejel ustrezno pomoč strokovnjakov za duševno zdravje in da ne predstavlja tveganja, ki bi moralo koga skrbeti. Cruza so kmalu zatem izključili iz šole. Povod naj bi bili disciplinski prekrški, ki jih zaradi varovanja podatkov za zdaj še niso razkrili, nekdanji sošolci pa so medijem medtem že zaupali, da je bil velik rogovilež in obseden, ko je beseda nanesla na orožje.

Spregledana opozorila

Še bolj resno opozorilo od tistega na spletu septembra 2016 so varnostni organi dobili v začetku letošnjega leta. Oseba, ki se je predstavila za Cruzovega znanca, je prek posebne klicne številke FBI 5. januarja opozorila, da Cruz poseduje orožje in ga prežema želja po ubijanju. Vodstvo zvezne policije je na splošno ogorčenje prebivalcev Parklanda in Američanov nasploh že priznalo, da je prišlo do »kršenja protokola« in informacija ni bila posredovana regionalnemu uradu FBI v Miamiju. Rick Scott, republikanski guverner Floride, je zato pozval direktorja zvezne policije Christopherja Wraya k odstopu, Donald Trump pa je v svojem slogu zadevo izkoristil še za tviterski obračun, povezan s preiskavo ruskega vpletanja v ameriške predsedniške volitve. Zapisal je, da je nesprejemljivo, kako so spregledali opozorilne signale glede Cruza, in dodal, da FBI porabi čisto preveč časa za to, da bi dokazal sodelovanje med Rusi in njegovo volilno kampanjo, ki pa ga preprosto ni bilo.

Trumpa naj bo sram

»Vrnite se raje k osnovam, tako da bomo lahko vsi ponosni,« je pribil Tump, a ni prepričal množice v Parklandu, ki se je v soboto zbrala na komemoraciji in protiorožarskem shodu ob slovesu od 14 dijakov in treh učiteljev, žrtev najstniškega napadalca, ki ga zagovorniki orožarske svobode prikazujejo kot duševnega bolnika, večina Američanov pa je vse bolj prepričana, da bo konec podobnim morijam, kakršna je bila prejšnji teden v Paklandu, zagotovil šele ostrejši nadzor nad prodajo orožja.

Cruz se je namreč do polavtomatske puške dokopal brez težav, saj jo je legalno kupil od nekega prodajalca. Za dodatno jezo sorodnikov in znancev žrtev pa so poskrbele tudi medijske navedbe, da je morilec sodeloval v programu strelskega urjenja s sovrstniki približno iste starosti, ki ga je finančno podprla nacionalna strelska zveza NRA z donacijo 10.000 dolarjev. Slednja je z milijonskimi zneski sicer podprla Trumpovo kampanjo, slednji pa je že med njo obljubil, da orožarskemu lobiju v ZDA nikakor ne bo stopil na prste. Govorniki na komemoraciji v Fort Lauderdalu na Floridi so zato Trumpu, ki je konec tedna po običaju prebil na svojem tamkajšnjem posestvu, sporočali, naj ga bo sram, najglasnejši pa so bili pri tem študentje, ki napovedujejo, da bodo z »neutrudno akcijo skupaj s šolskimi vodstvi, profesorji in starši« spremenili orožarsko zakonodajo.