Gre za preiskavo več nezakonitih klicnih centrov po Sloveniji, v katerih so delali tuji državljani. Kriminalisti so preiskovali stanovanja, stanovanjske hiše in osebna vozila.

Pri tem so v Sloveniji po besedah vodje mariborskih kriminalistov Roberta Munde identificirali 32 žrtev trgovine z ljudmi. Žrtve so azijskega porekla in so bile v sodelovanju z nevladnimi organizacijami vključene v program varne namestitve.

Druge podrobnosti niso znane. »Gre za izjemen obseg dela. Naš cilj je, da vodimo preiskavo, ki bo učinkovita, torej da bomo uspeli zavarovati čim več dokazov, ki bodo nesporno utemeljili naše razloge za sum, da je šlo za trgovino z ljudmi. Pri tem sodelujemo z različnimi tujimi varnostnimi organi, ki so nam vsi v izjemno pomoč. Brez njihovega sodelovanja, tudi zaradi jezikovnih ovir, ne bi bili uspešni in učinkoviti,« je na današnji novinarski konferenci v zvezi z nedavnim tragičnim pretepom v Mariboru povedal Robert Munda. Po njegovih ocenah bo več javnih zaključkov mogoče povleči v začetku prihodnjega tedna.

Kriminalisti nadaljujejo zbiranje dokazov o ravnanju, socialnem statusu in drugih elementih izkoriščanja žrtev trgovine z ljudmi, pri tem pa po navedbah mariborske policijske uprave še vedno sodelujejo z varnostnimi organi več držav.

Diplomatski spor s Kitajsko

Diplomatskega spora s Kitajsko, ki je v zvezi s to preiskavo nastal, Munda ni želel komentirati. »Po strokovni plati je bilo sodelovanje izjemno dobro,« je dejal. Med preiskavo so se namreč pojavile težave s prevajanjem, zato naj bi slovenski policisti angažirali dva prevajalca s Tajvana, s tem pa naj bi kršili načelo ene Kitajske. Kitajsko veleposlaništvo v Ljubljani je zato na zunanje ministrstvo poslalo diplomatsko noto.

Na zunanjem ministrstvu so danes za STA povedali, da so za pojasnila zaprosili policijo, notranje ministrstvo in državno tožilstvo ter da se bodo na osnovi teh pojasnil ustrezno odzvali na kitajsko noto. Ob tem so poudarili, da Slovenija še naprej odločno zagovarja politiko ene Kitajske.