V Franciji, kjer so v vsem v zvezi s spolnostjo seveda veliko bolj neposredni kot kje drugje po svetu, se gibanje #MeToo imenuje #BalanceTonPorc, kar bi lahko prevedli kot zatožite svinjo. In v Franciji, ki je v mnogočem bolj liberalna kot druge družbe zahodne poloble, je sto žensk, med njimi pisateljice in legendarna igralka Catherine Deneuve, v Le Mondu objavilo pismo, v katerem so zapisale, da bi morali moški imeti svobodo, da bi lahko nemoteno zapeljevali ženske, ne pa da se je začel »puritanski val čiščenja«. »Moški so bili kaznovani, pregnani iz službe le zato, ker so se dotaknili ženskega kolena,« je zapisano v pismu, ki je nemudoma povzročilo veliko debate. »Posilstvo je zločin, toda poskus nekoga zapeljati, pa čeprav nerodno, ni zločin. Moške vlečejo po blatu, ker so med večerjo govorili o intimnih temah ali pošiljali sporočila s spolno vsebino, na katera se ženske niso odzvale.«

Sovraštvo proti moškim in spolnosti

Trdijo tudi, da se je »legitimen protest proti spolnemu nasilju, ki so mu izpostavljene ženske predvsem v profesionalnem življenju, spremenil v lov na čarovnice«. Ob tem so še prepričane, da namesto da bi ženske lahko svobodno govorile, se ljudi »straši, da morajo govoriti korektno, in utiša tiste, ki nočejo po tej poti, ženske, ki so zavrnile sodelovanje v ustvarjanju nove resničnosti, pa so razumljene kot izdajalke«. Prepričane so, da taka gibanja ne pomagajo ženskam, temveč »sovražnikom seksualne svobode, predvsem verskim skrajnežem in drugim nazadnjakom«. Ogradile so se tudi od take vrste feminizma, ki »poleg borbe proti izrabi moči razpihuje tudi sovraštvo do moških in seksualnosti«.

Poleg Catherine Deneuve je pismo podpisalo še nekaj uglednih Francozinj, med njimi Catherine Millet, avtorica uspešnice Seksualno življenje. Catherine Deneuve se je sicer že lani distancirala od spletnih gibanj, ki moške obtožujejo spolnega nadlegovanja. »Menim, da to ni pravi način, ker je pretiran,« je lani zapisala v pismu. »Ali bomo po tem, ko bomo razkrili svinje, začeli kričati še, razkrijte vlačuge?«

Spolno nasilje ni zgolj bolj vztrajno flirtanje

Pismo je v francoski javnosti naletelo na velik odmev, še posebno pa se je pokazal razkorak med starimi in mladimi feministkami: mlajše so si kot prvo bojno nalogo izbrale prav boj proti spolnemu nadlegovanju, starejše, ki so boj začele že v sedemdesetih letih, pa imajo na prvem mestu svoje agende še vedno zapisano temeljno enakopravnost med spoloma.

»Zapisanih je nekaj napačnih in globoko žaljivih trditev,« se je danes na pismo odzvala francoska ministrica za enakost med spoloma Marlene Schiapa. Vlada ima namreč že sedaj težave s prepričevanjem žensk, da niso same krive, če jih v javnosti nadlegujejo neznani moški, ter da morajo takšne napade prijaviti policiji. Že včeraj se je na pismo odzvala tudi skupina okoli 30 aktivistk s Caroline De Haas na čelu. Podpisnice pisma so obtožile, da so namenoma pomešale »zapeljevanje, temelječe na spoštovanju in ugodju, z nasiljem«. Zapisale so, da spolno nasilje nikakor ni zgolj bolj vztrajno flirtanje.

»V enem primeru gre za enakopravnost dveh oseb, ki spoštujeta želje eden drugega, kakršnekoli že so. Pri drugem pa gre za obravnavo nekoga, kot bi bil predmet, ne meneč se za njegove želje ali celo za privolitev,« so zapisale v odzivu. De Hasova je podpisnice obtožila še, da skušajo znova zgraditi zid tišine, ki se je končno začel rušiti. Spolni škandal Harveyja Weinsteina, ki je po desetletjih njegovih zlorab žensk v javnosti izbruhnil lani jeseni, je namreč opogumil tudi številne Francozinje, da so delile svoje zgodbe o spolnem nadlegovanju.

Ponotranjeni predsodki so jim oprali možgane

Ogorčena je tudi italijanska igralka Asia Argento, ena izmed prvih, ki je Weinsteina obtožila spolnega nadlegovanja. »Catherine Deneuve in druge Francozinje kažejo svetu, kako so jim ponotranjeni predsodki oprali možgane do točke, od koder ni vrnitve.«