Kar zadeva umeščenost Slovenije v mednarodno okolje, so v prvi vrsti pomembni odnosi s sosednjimi državami. V večji meri smo lahko na tem področju zadovoljni, je dejal Cerar in navedel, da s sosedami beležimo razvejano sodelovanje na številnih področjih od gospodarstva do kulture. Pomemben je tudi redni politični dialog s sosednjimi državami.

»Še največ izzivov v tem pogledu prinašajo odnosi s Hrvaško,« je izpostavil Cerar in spomnil, da je Slovenija do 29. decembra, ko je bil določen rok za uresničitev arbitražne razsodbe, skušala narediti vse, da bi prišlo do dogovorne uresničitve razsodbe s Hrvaško. Sam je pred dvema tednoma obiskal Zagreb in Hrvaško poskušal še enkrat prepričati v nujnost implementacije arbitražne odločbe.

»Ob hrvaškem ignoriranju razsodbe bo potrebno uporabiti ustrezna pravna sredstva«

Kot je poudaril, mora ta dosje ostati med prioritetami slovenske zunanje politike. Od ministrstva za zunanje zadeve še naprej pričakuje intenzivne diplomatske aktivnosti v podporo uresničitvi arbitražne odločbe, predvsem v institucijah in državah članicah EU ter ostalih državah, ki lahko pri tem odigrajo pomembnejšo vlogo. Tukaj je vloga veleposlanikov neprecenljivega pomena, je zbrane nagovoril premier.

»Jasno je, da bomo ob nadaljevanju hrvaškega ignoriranja arbitražne razsodbe morali uporabiti tudi ustrezna pravna sredstva,« je opozoril in dodal, da je nadaljnja pot Slovenije jasna. »Slovenija bo dosledno vztrajala pri uresničitvi arbitražne odločbe, kar pričakujemo tudi od sosednje Hrvaške. Vse drugo pomeni odmik od evropskega in mednarodnega prava, s tem pa tudi odmik od interesov Slovenije,« je poudaril.