Trenutno znaša šolnina za večne študente in tuje študente, ki niso iz EU, Evropskega gospodarskega prostora in določenih tretjih držav 363,36 evra na semester. Obveznost plačila šolnine za avstrijske univerze je bila doslej zelo kompleksno urejena. Načeloma so bili vsi študenti iz EU in Evropskega gospodarskega prostora ter nekaterih tretjih držav oproščeni plačila šolnine.

Ljudska stranka in svobodnjaki naj bi načrtovali tudi davčne olajšave za akademike, da bi preprečili beg možganov, poročajo avstrijski mediji. Predstavniki študentov in opozicijski socialdemokrati so se že izrekli proti uvedbi šolnin. SPÖ je kritiziral, da bo uvedba šolnin otrokom iz delavskih družin ter tistim, ki se niso rodili v premožnih družinah, onemogočila univerzitetni študij, je poročala avstrijska tiskovna agencija APA.

V Evropi po podatkih evropske informacijske mreže za izmenjavo podatkov o izobraževanj Eurydice domači študentje ne plačajo šolnine, morajo pa poravnati zgolj vpisnino, nižjo od 100 evrov, poleg Slovenije še na Danskem, Švedskem, Norveškem, Finskem, v Nemčiji, na Poljskem, Cipru in Malti. Brez šolnin je mogoče študirati tudi na Škotskem. V nasprotju s tem morajo šolnino za študij plačati vsi študentje v Luksemburgu, na Nizozemskem, Portugalskem, v Švici, BiH, Makedoniji, na Islandiji, v Liechtensteinu, Srbiji in Veliki Britaniji z izjemo Škotske.

Več kot 90 odstotkov domačih študentov plačuje šolnino v Italiji, Belgiji in Bolgariji

Večina študentov jo plačuje v Španiji (70 odstotkov), Črni gori (65 odstotkov), Franciji, na Hrvaškem in Irskem (60 odstotkov). Približno tretjina študentov plačuje šolnino v Romuniji, Litvi, Latviji in na Madžarskem. V Avstriji jih trenutno šolnino plačuje nekaj več kot deset odstotkov, prav tako na Češkem, v Estoniji, Turčiji in na Slovaškem. Ali je treba v teh državah plačati šolnino za študij, je odvisno od več dejavnikov, me drugim od socialnega stanja, usmeritve in trajanja študija.

Med vsemi državami so tudi razlike glede višine šolnine. Daleč pred vsemi je Velika Britanija, kjer je letna šolnina več kot 10.000 evrov. Med 1001 in 3000 evrov je treba odšteti na Irskem, v Španiji, Italiji in na Nizozemskem, Portugalskem, v Švici, Liechtensteinu in na Madžarskem. V večini držav, med njimi je tudi Avstrija, je treba plačati običajno do 1000 evrov.