Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je objavilo javni razpis za sofinanciranje doktorskega študija za študijsko leto 2016/17. Razpis je namenjen univerzam in samostojnim visokošolskim zavodom, ministrstvo pa bo za sofinanciranje doktorskega študija za naslednji dve leti namenilo 4,8 milijona evrov. Univerze se lahko za denar, s katerim bodo posledično strošek olajšale doktorskim študentom, prijavijo do konca meseca.

Cene doktorskega študija so že znane in se po fakultetah razlikujejo; najdražji doktorski študij je na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, cena programa znaša 14.175 evrov za tri leta oziroma 4725 evrov za posamezni letnik. Veliko ne zaostajajo na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, kjer program doktorskega študija stane 13.925 evrov ali 4641 evrov po posameznem letniku. Najcenejša cena programa je na Naravoslovnotehniški fakulteti, kjer doktorski študij stane 8100 evrov ali 2700 za posamezni letnik. Enake cene veljajo na Fakulteti za pomorstvo in promet.

Približno 7700 doktorandov na leto

A študentom večine stroškov ne bo treba kriti, ministrstvo bo fakultetam primaknilo denar za šolnino do 4000 evrov. Ker pa so sredstva ministrstva omejena navzgor in bo morda vpisanih študentov več, kot jih je mogoče sofinancirati, bo študente, ki bodo imeli študij sofinanciran po javnem razpisu, izbral visokošolski zavod, so določili na ministrstvu za izobraževanje.

Na leto doktorski študij v Sloveniji zaključi približno 7700 študentov. Največ jih doktorira na naravoslovnih fakultetah, ki so leta 2012, kamor sežejo zadnje statistike statističnega urada, dale 2110 doktorandov, in tehniške ter tehnološke fakultete (leta 2012 denimo 1812). Najmanj pa, pričakovano, kmetijske vede, in sicer 373. Do konca septembra bo sicer znanstveni doktorat pridobila zadnja generacija študentov. Predbolonjski oziroma stari študijski programi se ne izvajajo več.