Pričakovano prvo vprašanje ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu na tradicionalni tiskovni konferenci, ki jih ob izteku vsakega leta sklicuje že od decembra 2001, je bilo povezano z njegovo že napovedano predsedniško kandidaturo. Za sproščeno vzdušje je takoj poskrbel manjši nesporazum. Množica več kot 1600 novinarjev, ki je napolnila dvorano moskovskega svetovnega centra, se je za pridobivanje pozornosti Putinovega tiskovnega predstavnika Dmitrija Peskova in predsednika samega oborožila z različnimi dvignjenimi panoji, med njimi pa je Putin z nekega prebral »Bye Bye Putin«. Takoj je tatarskemu novinarju omogočil postaviti vprašanje, ta je najprej pojasnil, da na panoju ne piše »Zbogom, Putin«, ampak »Babaj Putin«, kar v njegovem jeziku pomeni »Dedek Putin«.

Sledilo je vprašanje o veliki predsednikovi priljubljenosti in ali ga že ne dolgočasi, ker nima nobenega resnega tekmeca. Putin je naštel nekaj statističnih podatkov o oživljenem ruskem gospodarstvu in napredku na drugih področjih, po omembi, da nima tekmecev, pa odvrnil, da ni njegova naloga, da bi opoziciji iskal kandidate. Za slednjo je dejal, da zganja mnogo hrupa, da pa če hoče biti učinkovita, mora ljudem tudi kaj ponuditi. Sam da se konkurence ne boji, ampak jo pozdravlja tako v gospodarstvu kot politiki. Na vprašanje izzivalke na volitvah Ksenie Sobčak, ki je bila navzoča kot novinarka televizije Dodž, zakaj oblasti zatirajo opozicijo in njenega vodjo Alekseja Navalnega, ki zaradi obtožb o poneverbah ne sme kandidirati, ji je Putin odgovoril z vprašanjem, ali si želi, da bi se v Rusiji ponovil ukrajinski scenarij.

Razvedritve iz ZDA še ne bo

Mednarodne teme je odprlo vprašanje o preživetju raketnega in jedrskega sporazuma Start z ZDA. Putin pravi, da ni bila Rusija tista, ki se je umaknila iz ključnega sporazuma o prepovedi protiraketnih sistemov ABM, ampak so to storili Američani. Med drugim so v Romunijo z morja preselili raketne sisteme Aegis, kar je zanj nevarno početje, ne bo pa se spustil v oboroževalno tekmo, a tudi ne bo zanemaril ruske varnosti. V nadaljevanju je Putin na vprašanje novinarja BBC, kako ocenjuje Donalda Trumpa, odvrnil, da je to stvar Američanov, znova pa je zavrnil obtožbe o vmešavanju Moskve v tamkajšnje predsedniške volitve. Dejal je, da so si to »neumnost« izmislili Trumpovi nasprotniki, ki hočejo omajati predsednikovo legitimnost. Putin je obenem pohvalil Trumpove gospodarske dosežke, izrazil upanje, da se bodo odnosi med ZDA in Rusijo izboljšali, a hkrati menil, da pri sedanji politični klimi v ZDA to ne bo mogoče.

Opazno zlovoljno se je Putin odzval na vztrajanje novinarja poljske televizije pri teoriji zarote v zvezi z nesrečo letala pri Smolensku, v kateri je umrl tedanji poljski predsednik Lech Kaczyński, glede Ukrajine pa dejal, da ne nasprotuje predlogu, da bi ZDA postale del tako imenovane normandijske četverice pri reševanju tamkajšnje krize. Prav tako ne nasprotuje namestitvi modrih čelad ob dogovoru sprtih strani. V zvezi s Severno Korejo pa je pozdravil zadnjo izjavo ameriškega zunanjega ministra Rexa Tillersona, da so se ZDA z njo pripravljene pogovarjati brez vnaprejšnjih pogojev. Putin je govoril tudi o dopinški aferi in dejal, da je zanjo kriva tudi Rusija, da pa se predvsem izkorišča v politične namene pred bližnjimi ruskimi predsedniškimi volitvami.