Pododbor za človekove pravice parlamentarne skupščine Sveta Evrope slovenskega ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča ne priporoča kot najprimernejšega kandidata za komisarja za človekove pravice. Na zaslišanju treh kandidatov, ki so ga v torek opravili v Parizu, je po naših informacijah največ glasov članov pododbora prejel francoski kandidat, nekdanji poslanec v nacionalnem in evropskem parlamentu Pierre-Yves le Borgn'. Klemenčič ter kandidatka Bosne in Hercegovine, nekdanja predstavnica za svobodo medijev pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Dunja Mijatović, naj bi celo v seštevku dobila manj glasov kot Francoz. Neuradno pa naj bi Klemenčič zasedel drugo mesto, pred Mijatovićevo.

Francoski kandidat je sicer vodil že prej, po zaslišanju pred veleposlaniki sedeminštiridesetih držav članic Sveta Evrope, vendar ne s tolikšno prednostjo.

Podrobnosti torkovega glasovanja sicer (še) niso znane – uradno poročilo pododbora naj bi bilo javno objavljeno jutri.

Rezultat se še lahko obrne

Rezultat pa tudi še ni dokončen, saj bo odločilno glasovanje izpeljala celotna parlamentarna skupščina Sveta Evrope na zasedanju konec januarja. V skupščini zaseda 324 poslank in poslancev nacionalnih parlamentov, medtem ko je članov pododbora devetindvajset. Člani pododbora prihajajo iz devetindvajsetih držav, v parlamentarni skupščini pa sedijo poslanci iz sedeminštiridesetih držav, torej dodatnih osemnajstih.

Odločitev pododbora tudi ni navodilo poslancem, kako naj januarja glasujejo, gotovo pa bodo poslanci informacijo pododbora vzeli kot priporočilo, pravijo poznavalci delovanja Sveta Evrope. Pomembna bo tudi velika prednost, ki jo ima trenutno francoski kandidat.

Ker mora biti komisar izvoljen z večino glasov, so v parlamentarni skupščini mogoči nadaljnji dogovori o podpori. Tako denimo leta 2005 v prvem krogu glasovanja poznejši komisar Thomas Hammarberg ni dosegel največjega števila glasov, temveč ga je »premagal« poljski kandidat Marek Antoni Nowicki. Poslanci pa so se zato, da bi komisarja vendarle izvolili, na koncu očitno dogovorili drugače in so v drugem krogu izvolili Hammarberga.

Moč Francije

Klemenčič sicer po strokovnosti med trojico velja za favorita, a naši sogovorniki, ki poznajo zakulisje dogajanja, pravijo, da je imela v torek odločilno vlogo politična moč Francije, ki je nastopila z intenzivnim lobiranjem za svojega kandidata. Pierre-Yves le Borgn' izhaja iz gospodarstva in ima na področju človekovih pravic manj izkušenj od Klemenčiča. Vendar je za Francoza v Strasbourgu lobiral celo francoski predsednik Emmanuel Macron, čemur Slovenija kljub trudu na političnem parketu ne more parirati.