Minister za pravosodje Goran Klemenčič se je uvrstil v drugi krog izbora novega komisarja za človekove pravice Sveta Evrope. Na včerajšnjem glasovanju veleposlanikov sedeminštiridesetih držav članic Sveta Evrope v Strasbourgu sta se poleg Klemenčiča v nadaljnji izbor prebila še kandidat iz Francije, nekdanji poslanec v nacionalnem in evropskem parlamentu Pierre-Yves le Borgn', ter kandidatka Bosne in Hercegovine, nekdanja predstavnica za svobodo medijev pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Dunja Mijatović.

Rangiranje šele sredi decembra

Kandidati – skupno jih je bilo sedem – so veleposlanikom v nastopih predstavili svoje kandidature, temu pa je sledilo tajno glasovanje. Izvedeti je bilo mogoče le, da je imel po številu glasov francoski kandidat minimalno prednost pred Klemenčičem, ta pa je bil malenkost pred Mijatovićevo. Uradno kandidati še niso rangirani, preferenčno bodo razvrščeni šele po 12. decembru, ko se bodo predstavili poslancem, članom odbora za človekove pravice parlamentarne skupščine Sveta Evrope. Končno glasovanje bo potekalo konec januarja, ko bo glasovala vsa parlamentarna skupščina Sveta Evrope. V tej sedijo odposlanci iz nacionalnih parlamentov vseh sedeminštiridesetih članic te najstarejše evropske povezave.

Klemenčič, Le Borgn' in Dunja Mijatović so že spočetka veljali za favorite. Položaj komisarja za človekove pravice Sveta Evrope je prestižen in vpliven, gre za eno najvišjih funkcij s področja človekovih pravic na svetu.

Moč velikih držav

Poročali smo že, da bo končni izbor komisarja odvisen predvsem od razmerja političnih sil v Evropi in zapletene kombinacije drugih dejavnikov. V parlamentarni skupščini Sveta Evrope ima večino Evropska ljudska stranka, francoski kandidat je socialist, Klemenčiča pa štejejo v združenje liberalnih strank Alde, v katerega se uvršča stranka SMC (Klemenčič sicer ni član SMC, a kot minister spada v njeno kvoto). Mijatovićevi ne pripisujejo politične barve, bi pa lahko imela na glasovanju januarja prednost, ker je ženska, saj so bili vsi komisarji doslej moški. Prednost Klemenčiča in Mijatovićeve je še, da prihajata iz jugovzhodne regije, ki naj bi bila naslednja na vrsti za mesto komisarja. Pred tem so bili komisarji iz Španije, Švedske in Latvije. Res pa je tudi, da je Francija politično vplivna država – po dostopnih informacijah za Le Borgn'a v Strasbourgu močno lobira, s čimer se Slovenija in BiH težko kosata. V Strasbourgu pa je vplivna tudi Rusija, ki naj bi ji ne bila všeč bosanska kandidatka. Ta je na svojem prejšnjem položaju v OVSE rusko zatiranje svobode medijev ostro kritizirala. Rusija sicer zaradi svojega težavnega odnosa do človekovih pravic v strasbourški parlamentarni skupščini nima več glasovalnih pravic, a ima močan vpliv na nekatere druge države iz svojega »delokroga«.