Po podatkih Agencije RS za okolje naraščajo še Krka s pritoki v srednjem in spodnjem toku ter Unica. Pretok Ljubljanice je ustaljen. Polnijo se kraška polja. Sava je tudi v spodnjem toku že začela upadati. Opozarjajo pa, da je zaradi odjuge in velike količine novega snega v gorah velika nevarnost snežnih plazov.

Poveljnik CZ za Dolenjsko in Belo krajino Klemen Gorše je povedal, da je na njihovem območju trenutno delno zalitih in težko prevoznih par lokalnih cest na območju naselij Zameško, Čisti breg in Mršeča vas, kjer sicer Krka običajno poplavlja. Kaj bo v petek in soboto, ko vremenoslovci napovedujejo nove padavine, pa bo odvisno od dejanskega razvoja vremena, je še dodal.

Brez elektrike še vedno skoraj 6000 gospodinjstev širom države

Ponekod so še vedno brez elektrike. Na območju, ki ga pokriva Elektro Ljubljana, je brez električne energije še vedno 4145 gospodinjstev, velika večina jih je na območju distribucijske enote Kočevje. Kot so zagotovili v podjetju, se trudijo odpraviti napake v najkrajšem možnem času, predvidoma pa danes do konca dneva.

Prav tako so v polnem zagonu delavci Elektra Celje. Na območju, ki ga pokriva to elektrodistribucijsko podjetje, je skupaj brez električne energije približno 1614 odjemalcev, največ na območju distribucijske enote Slovenj Gradec, nekaj pa tudi na območju na območju distribucijske enote Velenje. Na območju, ki ga pokriva Elektro Maribor, je brez električne energije še okoli 200 odjemalcev. A kot so pojasnili, gre večinoma za preventivne izklope, ker na daljnovodu Podvelka-Ožbolt potekajo dela. Tudi oni upajo, da bodo že tekom današnjega dne uspeli zagotoviti napajanje vsem odjemalcem.

Poplavljenih več kot 600 objektov in več kot 600 cest

Gasilci in pripadniki civilne zaščite so imeli včeraj največ dela z odstranjevanjem posledic močnega vetra in poplav. Po do zdaj zbranih podatkih je bilo poplavljenih 633 objektov in 666 cestišč. Na delu je bilo več kot 2340 gasilcev in 131 pripadnikov civilne zaščite. Iz regijskih in državnih skladišč so razdelili 1240 protipoplavnih vreč, 16 bal folije za prekrivanje streh, 43 različnih električnih in osem črpalk, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.

Veter je razkril ogromno hiš, ki potrebujejo hitro popravilo. Ker je povpraševanje po uslugah krovcev ogromno, je sedaj skoraj nemogoče najti prostega, je za STA dejal predsednik sekcije krovcev Franček Stropnik. Za nujna popravila so poskrbeli gasilci, Stropnik pa opozarja, naj se popravil lotevajo le za to usposobljeni.

Nekatere ceste še vedno zaprte

Zaradi podrtih dreves, električnih vodov, plazov in poplav so zaprte številne ceste. Na gorenjskem, cesti Rudno-Nemški Rovt in Zgornje Jezersko-prehod Jezersko in prelaz Jezersko. Na koroškem, Savinjskem so zaprti cesti Ruta-Pesek in Dravograd-Bukovje-Trbonje ter prelaz Pavličevo sedlo na avstrijski strani.

Na kočevskem in dolenjskem sta zaprti cesti Željne-Rog-Baza-Podturn in Zameško-Kostanjevica. V Zasavju sta zaprti lokalni cesti Sava-Mošenik in Zagorje-Čolnišče. Na ljubljanskem Barju pa sta zaprti cesti Podpeč-Črna vas in Vnanje Gorice-Ljubljana. Na primorskem so zaprte ceste Šmarje-Dragonja ter lokalne ceste na Vipavskem Miren-Renče, Renče-Britof, Zalošče-Saksid in Preserje-Potoče.

Grafika: možnost poplav in razlivanj v prihodnjih dneh

Jutri oranžna stopnja ogroženosti

Slovenske železnice so čez noč uspele znova vzpostaviti promet na nekaterih progah, ki so bile zaprte zaradi posledic vremenskih razmer. Tako je za promet s potniškimi vlaki ponovno odprta Bohinjska proga, medtem ko promet z avtovlakom na progi Podbrdo-Bohinjska Bistrica še ni vzpostavljen.

Agencija za okolje za jutri opozarja na oranžno stopnjo ogroženosti zaradi vetra na severovzhodu države. V četrtek zjutraj in dopoldne bodo tako najmočnejši sunki vetra na Koroškem, Štajerskem in v Prekmurju dosegali hitrost okoli 70 kilometrov na uro. V petek pa se bodo predvidoma znova okrepile padavine, najbolj v severozahodnem in jugozahodnem delu države.

Glede na vremenske razmere se bo zadeva zaključila šele v nedeljo

Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen je poudarila, da gre »glede na vremenske napovedi pričakovati, da se bo zadeva zaključila šele v nedeljo. Težave bi lahko bile še posebej velike, če bo pred tem snežilo do nižin in bo kasnejši dež povzročil še taljenje snega,« je pojasnila.

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je pojasnil, da je po prvih okvirnih ocenah Zavoda za gozdove Slovenije v gozdovih podrtih za 500.000 kubičnih metrov lesa. Za primerjavo je navedel, da je bilo v gozdovih med žledolomom poškodovanih devet milijonov kubičnih metrov lesa. Ob tem je minister vse lastnike gozdov in tudi strokovnjake posvaril, naj še nekaj časa ne vstopajo v gozd. »Kjer je gozd poškodovan, naj lastniki opravila postorijo pred koncem marca, v okviru borbe proti podlubnikom,« je dodal.