Po zmagi Francije na predzadnji včerajšnji tekmi v skupini A proti Romuniji (26:17), ki si je že predčasno zagotovila prvo mesto, sta bili pred zadnjim dvobojem v Trieru med Slovenijo in Španijo za ekipo selektorja Uroša Bregarja le dve kombinaciji: zmaga ali remi bi prinesel drugo mesto in obračun z Madžarkami (tretje v skupini B) v osmini finala, poraz pa celo četrto mesto in dvoboj z zmagovalkami skupine B v Bietigheimu.

»Španija nam po načinu igre najmanj ustreza med vsemi tekmicami v skupini. Za našo ekipo bo to zelo težak izziv,« je pred prvo tekmo s Španijo (do sinoči se reprezentanci v zgodovini SP še nikoli nista srečali) ocenil selektor Uroš Bregar. Takšna ocena je dobila potrditev v kruti realnosti že na lanskem EP na Švedskem, ko je Španija povozila Slovenijo s 30:18 in ji preprečila napredovanje v drugi del. Tudi danes se je slabo začelo za Slovenke (2:4), a so kmalu našle protiorožje za globoko in agresivno obrambo tekmic. Bregarjeva četa, ki je zaradi poledice – avtobus ni mogel pripeljati do dvorane – na dan tekme ostala brez treninga, je namreč že v prvem polčasu trikrat povedla za tri (11:8, 13:10, 14:11).

Znova je blestela Ana Gros, prva strelka SP (26 golov po štirih tekmah), ki je že v prvem polčasu dosegla šest golov, Carmen Martin, najboljša španska strelka v Nemčiji (18) in nekdanja igralka Krima, pa nobenega. Toda začetek drugega polčasa je prinesel velik preobrat: Španke, ki imajo v zgodovini SP le eno kolajno (bron iz Brazilije 2011), so v petih minutah naredile delni izid 5:1, po slabih devetih pa vodile že z 20:16. Grosova je svoj prvi in edini gol v drugem delu dosegla šele v 52. minuti, ko je Španija prvič vodila za pet (26:21), in takrat je bilo jasno, da od morebitne prve zmage Slovenije proti Špankam na velikih tekmovanjih znova ne bo nič.

V končnici, ko je bilo že vse odločeno, je Martinova s svojim prvim golom na tekmi poskrbela za rekordno prednost osmih golov (32:24). Ekipa s Pirenejskega polotoka se je z zmago točkovno izenačila s Francijo, medsebojna tekma se je končala z remijem (25:25), Španke pa so padle na tretje mesto zaradi slabše skupne razlike v golih. V osmini finala se bodo pomerile z Norveško, ki je presenetljivo izgubila skandinavski obračun s Švedsko (28:31), ta pa bo nasprotnica Slovenije pojutrišnjem ob 17.30 v Leipzigu.

Izidi 5. kroga, skupina A: Angola – Paragvaj 32:28 (16:17), Francija – Romunija 26:17 (17:7), Slovenija – Španija 26:33 (14:13), skupina B: Argentina – Poljska 20:38 (9:19), Češka – Madžarska 29:30 (14:17), Norveška – Švedska 28:31 (18:16), končni vrstni red: Švedska 8, Norveška 8, Madžarska 6, Češka 4, Poljska 4, Argentina 0.