Svojevrstno iztočnico tokratnemu ministrskemu zasedanju zveze Nato in srečanju ameriškega zunanjega ministra Rexa Tillersona s kolegi iz Evropske unije je podal vodja nemške diplomacije Sigmar Gabriel pred prihodom v Bruselj na forumu o zunanji politiki v Berlinu. V polurnem nagovoru je med drugim dejal, da odnosi z ZDA po Trumpu nikoli več ne bodo takšni, kot so bili pred njim, ter ocenil, da prva velesila sveta ne vidi več kot globalno skupnost, ampak ga ima za bojno polje. Dodal je še, da se je Washington pod sedanjim predsednikom ogradil od Evropske unije ter da jo ima za tekmeca in včasih kar za gospodarskega sovražnika, na primeru Rusije pa nakazal na neusklajenost interesov, saj imajo ameriške sankcije proti Rusiji predvsem negativne posledice za evropska podjetja.

Vprašaj nad Tillersonom

Koliko je bil Tillerson seznanjen s stališči ministra le poslovodeče nemške vlade, ni znano, je pa danes na pogovorih v Bruslju potrjeval ameriško zavezanost dolgotrajnemu partnerstvu z Evropo, ki temelji na skupnih vrednotah in ciljih za varnost in blaginjo na obeh straneh Atlantika. Po srečanju z visoko zunanjepolitično predstavnico unije Federico Mogherini je dejal, da njegov obisk na sedežu EU in Nata kaže na »močno zavezanost ZDA evropskemu zavezništvu in pomembni vlogi, ki jo evropsko zavezništvo igra pri naših skupnih varnostnih ciljih«, pri tem pa je na tiskovni konferenci, na kateri ni bilo predvidenih novinarskih vprašanj, v zraku obviselo ugibanje, kako trden je Tillerson še na svojem položaju v administraciji Donalda Trumpa. Bela hiša je sicer napovedi medijev o njegovem skorajšnjem odhodu s čela zunanjega ministrstva zavrnila, a razhajanje med Tillersonom in Trumpom pri zunanjepolitičnih vprašanjih je očitno. Ko evropske kolege prepričuje, da podobno razmišlja v povezavi s severnokorejsko jedrsko-raketno krizo, uresničevanjem sporazuma z Iranom, končanjem sirske državljanske vojne ali bližnjevzhodnega mirovnega procesa, ravnanje Trumpa tega večinoma ne potrjuje.

Pred dvodnevnim ministrskim zasedanjem Nata se je na ugibanja, ali bo negotov Tillersonov položaj vplival na srečanje, odzval tudi generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Zagotovil je, da zagotovo ne, Tillersonov svetovalec R. C. Hammond pa je danes novinarjem zagotovil, da na nobenem od srečanj ministrski kolegi niso postavili tega vprašanja. Sam Tillerson pa je menda o tem posredno spregovoril ameriškemu diplomatskemu osebju v Bruslju, ko je dejal, da se njegovo zunanje ministrstvo še ne more pohvaliti s kakšnimi odmevnimi dosežki, da pa je »v mnogo boljšem položaju pri uresničevanju ameriških interesov v svetu, kot je bilo pred desetimi meseci.« Trump je sicer prejšnji teden dejal, da nikakor ne odstavlja Tillersona, a dodal, da zunanjo politiko določa sam. »Moja je zadnja beseda,« je tvitnil minuli petek.