Tako itinerar kot glavne teme azijsko-pacifiške zunanjepolitične turneje Donalda Trumpa so skupaj z običajnim postankom v najzahodnejši ameriški zvezni državi, Havajih, znani. Neznanka je, kaj bo med njo storila Severna Koreja, ki so ji japonski obveščevalci pred dnevi pripisali katastrofo v podzemnem jedrskem centru z okoli dvesto smrtnimi žrtvami, južnokorejski pa priprave na nov jedrski poskus v dneh Trumpovega obiska.

Ameriški predsednik se bo najprej ustavil na Japonskem, kjer bo jutri in v ponedeljek utrjeval meddržavno zavezništvo s premierjem Šinzom Abejem, predvideno pa je tudi srečanje s cesarjem Akihitom. Skrbi o rahljanju zavezništva, ki jih je Trump sprožal med volilno kampanjo, so preteklost, Abe pa kljub temu pričakuje še trdnejše zasebno in javno zagotovilo ZDA o pritisku na Rusijo in Kitajsko glede doslednega izvajanja v Združenih narodih sprejetih sankcij proti Severni Koreji. Ta je tudi z letom nad japonskim ozemljem v zadnjem času izvedla dva raketna poskusa. Tokio pričakuje tudi podporo v svojem ozemeljskem sporu s Pekingom v zvezi z otočjem Senkaku oziroma Diaoyu v Vzhodnokitajskem morju. Trump je Japonsko ob prihodu v Belo hišo presenetil tudi z napovedjo izstopa iz transpacifiškega prostotrgovinskega sporazuma TPP, v katerega je Abe vložil precejšen politični kapital. Analitiki pričakujejo, da bodo v luči severnokorejske nevarnosti ostala trgovinska razhajanja obrobna.

Brez izzivanja na meji

Trumpov postanek v Južni Koreji bo bolj zapleten. Odločitev, da se (zaradi natrpanega urnika?) izogne obisku pri ameriških in južnokorejskih vojakih ob demilitariziranem območju na meji s Severno Korejo, je za njegovega gostitelja Moon Jae Ina dobrodošla, saj si želi zmanjševanje napetosti, pri čemer pa bo vsa pozornost usmerjena v Trumpov nagovor južnokorejskega parlamenta in v reakcije Pjongjanga, ki so mu južnokorejski obveščevalci že pripisali priprave na nov jedrski poskus.

Za pogovore na Kitajskem si je Trump odmeril tri dni. Med obiskom uradno ni predviden ogled najbolj znanega zidu na svetu, pričakujejo pa, da bo gostitelj Xi Jinping Trumpa kot ljubitelja ograj na meji k njemu vendarle popeljal. Glavni temi bosta globalna trgovina, o kateri imata kitajski vrh in Trump zelo različni predstavi, ter Severna Koreja, glede katere je že prevladalo prepričanje, da je Trumpu uspelo Peking pripraviti do bolj odločnih potez kot njegovim predhodnikom. V Vietnamu se bo Trump udeležil srečanja držav azijsko-pacifiškega gospodarskega sodelovanja (APEC), ob njegovem robu pa je predviden tudi pogovor z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Turnejo bo sklenil na Filipinih, kjer se bo udeležil večerje vrha ob 50. obletnici obstoja Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN).