Severna Koreja je v svojem notoričnem izzivanju mednarodne skupnosti izvedla nov raketni poskus, ki ga po zatišju med nedavno turnejo ameriškega predsednika Donalda Trumpa po sosednjih državah poznavalci razmer razlagajo kot odgovor Pjongjanga na vnovično ameriško uvrstitev Severne Koreje na seznam držav, ki podpirajo terorizem. Če gre verjeti severnokorejskemu voditelju Kim Jong Unu, ki namesto twitterja uporablja napovedovalke državne televizije KCTV, je bil poskus namenjen osvojitvi tehnologije za vrnitev medcelinskega raketnega izstrelka z bojno glavo v atmosfero in njegovi usmeritvi proti izbranemu cilju z najnovejše premične izstrelitvene rampe.

Tokratni poskus se je znova končal v Japonskem morju, okoli 950 kilometrov od izstrelišča, pri čemer je raketa dosegla višino skoraj 4500 kilometrov. Kim naj bi osebno nadzoroval poskus, ocenil, da je raketni lanser »popoln«, in ga opisal kot tehnični preboj. Severno Korejo je razglasil za »odgovorno jedrsko silo«, ki svoje strateško orožje razvija za samoobrambo pred »imperialističnim izsiljevanjem ZDA in njenimi jedrskimi grožnjami«.

Nabor sankcij skoraj izčrpan

Pjongjang zatrjuje, da so zdaj na dosegu njegovih raket celotne ZDA, jedrski strokovnjaki pa – če je soditi po njihovih komentarjih medijem – v zadnjem raketnem poskusu še ne vidijo dokaza, da je Severna Koreja premostila vse tehnične ovire, vključno z namestitvijo jedrske glave na balistični izstrelek. Navajajo pa, da ji bo to v kratkem najverjetneje uspelo. »Ni nam všeč, a se bomo morali naučiti živeti s tem, da lahko Severna Koreja cilja ZDA z jedrskim orožjem,« je za Reuters dejal Jeffrey Lewis, vodja vzhodnoazijskega programa neširjenja jedrske oborožitve na Inštitutu za strateške študije Middlebury v kalifornijskem Montereyu.

Donald Trump se je na poskus nemudoma odzval z napovedjo novih sankcij, telefonskim zagotovilom japonskemu premierju Šinzu Abeju in južnokorejskemu predsedniku Moon Jae Inu o skupnem ukrepanju proti severnokorejski grožnji ter s pozivom kitajskemu voditelju Xi Jinpingu, naj »uporabi vse razpoložljive vzvode, da prepriča Severno Korejo o končanju provokacij in vrnitvi na pot denuklearizacije«. Na ameriško zahtevo po novih sankcijah se je na izrednem zasedanju zbral tudi varnostni svet ZN, a pri slednjih velikega izbora ni več. Današnji raketni poskus je ocenilo tudi združenje zaskrbljenih znanstvenikov UCS, ustanovljeno leta 1969 na Massachusetts Institute of Technology. Po razpoložljivih podatkih o doseženi višini in razdalji je doseg izboljšane medcelinske raketa hwasong-15 okoli 13.000 kilometrov, pri čemer pa ni znano, kakšna je bila njena poskusna obremenitev oziroma ali se je ta približala teži jedrske glave. Če se je, je na njenem dosegu res tudi vzhodna ameriška obala z nekoliko od nje umaknjeno prestolnico Washington.