Kot je pojasnil sodnik Pablo Llarena, je potrebno vse preiskave, ki zadevajo katalonsko parlament, vlado in neodvisni organizaciji, združiti, saj obtožba o uporu nakazuje na usklajeno delovanje vseh obtoženih.

Vrhovno sodišče je doslej bilo pristojno za preiskavo obtožb o domnevnem uporu, vstaji in zlorabi javnega denarja za člane katalonskega parlamenta. S sodišča so danes sporočili, da so sedaj prevzeli preiskavo tudi proti odstavljenemu katalonskemu voditelju, predsedniku odstavljene katalonske vlade Carlesu Puigdemontu, ki se je zatekel v Belgijo, in 13 njegovim ministrov. Prvotno je preiskavo proti njim vodilo špansko državno sodišče.

Prav tako bo sodnik Llarena prevzel preiskavo proti voditeljem dveh katalonskih organizacij, ki se zavzemata za samostojnost Katalonije. Sodnica državnega sodišča Carmen Lamela je doslej za vse katalonske voditelje, ki so bili pod njeno pristojnost, odredila pripor oziroma izdala zaporni nalog za Puigdemonta in štiri nekdanje ministre, ki so v Belgiji, in niso prišli na zaslišanje.

Sodnik Llarena je nekdanjim članom parlamenta dovolil, da v času preiskave ostanejo na prostosti. Po navedbah AFP bi to lahko nakazovalo, da bo sedaj na prostost izpustil doslej zaprte katalonske voditelje. To bi se lahko zgodilo le nekaj tednov pred regionalnimi volitvami v Kataloniji, ki bodo 21. decembra.

Puigdemontu in njegovim nekdanjim ministrom grozi do 30 let zapora

Katalonske voditelje, ki se zavzemajo za samostojnost Katalonije, je 27. oktobra, potem ko je katalonski parlament izglasoval deklaracijo o enostranski razglasitvi samostojnosti, odstavila španska vlada pod vodstvom premierja Mariana Rajoya. Puigdemontu in njegovim nekdanjim ministrom zaradi narave obtožb v primeru, da jih spoznajo za krive, grozi do 30 let zapora.