Sredi ceste je ležalo drevo, da šolski avtobus ni mogel mimo. Ko je izstopil voznik in opozoril na nevšečnost, je bager za odstranjevanje lesa hitro odstranil prepreke in avtobus se je že peljal mimo. »Hitri so, Slovenci, hitro posekajo in tudi odstranijo s ceste,« je za portal index.hr dejal voznik.

V požarih v Splitu je letos zgorelo okoli štiri in pol tisoč hektarjev površin od naselja Srinjine do Splita. Vrednost dela sanacije naj bi znašala več kot pol milijona kun (več kot 66.000 evrov), vse pa bi bilo potrebno odstraniti do konca letošnjega leta.

Domačini imajo tako v zadnjem času na lokalnih cestah veliko nevšečnosti. Večkrat so na poti odžagana debla ali pa prometne zapore, tudi šolski avtobus mora večkrat čakati, a delavci vseeno razmeroma hitro odstranijo ovire. Prebivalcem pa je najprej padlo v oči, da namesto hrvaškega gozdarskega podjetja Hrvatske šume, kjer je zaposlenih več tisoč ljudi, odmrla drevesa sanira slovensko podjetje Lesnika.

Hrvaški gozdovi dela ne bi mogli pravočasno opraviti

S podjetja Hrvatske šume so v odgovor sporočili, da ne glede na število zaposlenih, nimajo prave opreme, da bi delo opravili sami. Tudi zaradi sezonskega značaja posla, zaradi katerega je potrebno, da se delo opravi čimprej oziroma do konca letošnjega leta, so za potrebno opravljeno delo objavili razpis, na katerega se je prijavilo slovensko podjetje.

Sanacija mora prav tako biti pazljiva in temeljita, tudi na prvi pogled zdrava drevesa se lahko izkažejo za izjemno nevarne objekte. Odstraniti je potrebno vse, od popolnoma uničenih, do delno ožganih dreves, saj lahko slednja v primeru močnega vetra ali kakšnih drugih nepredvidenih okoliščin padejo na cesto in povzročijo nesrečo. Tako se je namreč pripetilo pred 14 leti, ko je na cesti Žrnovnica - Srinjine pripetila prometna nesreča, v kateri sta umrla zakonca Matulović, ko je na njun avtomobil padlo deblo alepskega bora.