Med dvanajstdnevno azijsko turnejo bo ameriški predsednik Donald Trump danes in jutri na Korejskem polotoku. Tam lahko že samo nekaj njegovih besed sproži nove napetosti, ki že dalj časa pretresajo polotok z več kot pol stoletja zamrznjeno vojno. Bela hiša je dala vedeti, da je namen njegovega obisk v Seulu izkazati najodločnejši pristop do severnokorejskega jedrskega in raketnega oboroževanja, mnoge v regiji pa skrbi, da bi lahko predsednikova bojevita retorika vodila v uničujoč vojaški konflikt. Slednje je med drugim spodbudilo šestnajsterico ameriških kongresnikov k javnemu pozivu, naj Trump preneha s »provokativnimi izjavami«, ki »ovirajo diplomatska prizadevanja za rešitev spora in lahko ogrozijo življenja ameriških vojakov«. Poziv je očitno sledil pisni oceni Pentagona, ki jo je objavil Washington Post. V njej namreč obrambno ministrstvo kongresnikom navaja, da lahko ZDA samo s kopenskim posegom locirajo in zavarujejo severnokorejske jedrske zmogljivosti, kar z drugimi besedami pomeni, da bi bila potrebna celovita vojaška invazija. Ocena je nastala na podlagi zahteve demokratskih poslancev Teda Lieuja in Rubena Gallega o morebitnem spopadu s Severno Korejo ter pričakovanih civilnih in vojaških žrtvah v Južni Koreji ter na Japonskem in Guamu.

Trump se bo v Južni Koreji v nasprotju s predhodniki izognil obisku demilitariziranega območja ob meji med Korejama, saj se bo ustavil le v okoli sto kilometrov oddaljenem obsežnem ameriškem vojaškem oporišču Humphreys, v Seulu pa bo jutri nagovoril korejske parlamentarce. Ameriški marinci in južnokorejska vojska bodo med njegovim obiskom sicer nadaljevali že prej načrtovane vojaške vaje na jugozahodu države, v Seulu pa se komentatorji medtem sprašujejo, ali bo Trump ponovil kritike na račun predsednika Mun Dže Ina zaradi njegove podpore diplomatskemu vključevanju Pjongjanga namesto zgolj pritiska nanj.

Trgovec z orožjem

Trump je med obiskom na Japonskem po pogovorih s premierjem Šinzom Abejem na skupni tiskovni konferenci dejal, da je ameriške strateške potrpežljivosti s Severno Korejo konec. Z njim se je strinjal tudi gostitelj, ki je dodal, da je dialog samo zaradi dialoga nesmiseln ter da želijo skupaj z ZDA povečati pritisk na Pjongjang do maksimalne meje in z vsemi razpoložljivimi sredstvi. Napovedal je nove sankcije, ki jih bo Japonska sprejela poleg mednarodnih, potrdil pa tudi obsežne nakupe ameriške oborožitve, s katerimi se je pred tem pohvalil že Trump, ker bodo poleg varnosti za Japonsko zagotovile tudi službe za Američane. Slednje zato spada že v sklop trgovinskih odnosov med državama, za kar je Trump Japonsko na srečanju s tamkajšnjimi poslovneži znova kritiziral. »Hočemo svobodno in vzajemno trgovino, a trenutno naša trgovina z Japonsko ni svobodna in ni vzajemna, vem pa, da bo, in ta proces smo že začeli,« je dejal in zahteval pravičnejše trgovinske odnose. ZDA so sicer za Kitajsko drugi največji trgovinski partner Japonske, zasluga pa gre prav nakupom orožja, ki pa ne morejo izravnati dolgoletnega japonskega trgovinskega presežka. Ta je samo lani znašal okoli 70 milijard dolarjev. Izrazita trgovinska neravnovesja imajo ZDA tudi z Južno Korejo in Kitajsko in so poleg Severne Koreje najpomembnejša tema njegove tokratne turneje po tujini.