Bela hiša in republikanci trdijo, da zaradi tega ne bo težav, ker bo davčna reforma tako zelo zagnala gospodarsko rast, da posledice za proračun ne bodo prehude, čemur gospodarski analitiki ne verjamejo. Vendar pa je davčna reforma za republikance, ki imajo v Washingtonu oblast, v tem trenutku nujno potrebna.

Znižanje davčne stopnje za podjetja

Reforma bo v predstavniškem domu po pričakovanjih potrjena, republikanci pa so si v senatu prikrojili pravila, podobno kot v času sprejemanja zdravstvene reforme in za uspeh ni več potrebna večina glasov, ampak le 51 v 100-članskem zgornjem domu kongresa, v katerem imajo republikanci 52 glasov. Vendar pa zdravstvena reforma ni uspela niti v tem primeru, zato se postavlja vprašanje, kako bo z davčno.

Osnova davčne reforme je, da se davčna stopnja za podjetja zniža s sedanjih 35 na 20 odstotkov, kar naj bi podjetja vzpodbudilo, da pošteno plačujejo davke doma in se jim ne izmikajo. Za posameznike se število davčnih razredov zmanjša s sedem na tri ali štiri. Do 24.000 dolarjev dohodka na leto ne bo potrebno plačati davka, do 90.000 dolarjev je davčna stopnja 12-odstotna, do 260.000 je 25-odstotna, do milijona dolarjev je 35-odstotna in nad milijon ostaja 39,4-odstotna.

Koristi tudi za nižji srednji razred

Okrog 5000 najbogatejših Američanov bo dobilo veliko olajšavo pri postopnih spremembah davka na dedovanje. Davek, ki je sedaj določen za vrednost nad 5,4 milijona dolarjev, se bo plačal le za premoženje do okrog deset milijonov, v šestih letih pa bo povsem odpravljen.

Demokrati menijo, da bo predlog najbolj koristil bogatim in velikim podjetjem, vendar bodo imeli koristi tudi pripadniki nižjega srednjega razreda in majhna podjetja. Največ škode bo v proračunu in javnem dolgu ter pri zgornjem srednjem razredu.

Reforma ohranja popularno olajšavo za obresti na obstoječa hipotekarna posojila ne glede na vrednost, nove hipoteke pa bodo oproščene plačevanja davka za znesek obresti le če ne bodo presegala 500.000 dolarjev. Reforma dovoljuje tudi, da lahko Američani na leto umaknejo 18.000 dolarjev brez davka v pokojninski sklad 401K. To je sklad v katerega polovico prispeva zaposleni, polovico pa delodajalec. Nekateri republikanci se pritožujejo, da je 18.000 dolarjev premalo.

Predsednik Donald Trump zahteva, da se reforma, ki bo po ocenah ameriške tiskovne agencije AP povečala javni dolg za dodatnih 1600 milijard dolarjev, sprejme do 23. novembra.