Španska sodnica je danes odobrila zahtevo za izdajo zapornega naloga za katalonskega predsednika Carlesa Puigdemonta, ki se je zatekel v Bruselj, so poročali španski mediji. Španski politični vrh in pravosodje sta očitno neomajna v prizadevanjih, da v kali zatreta poskus Kataloncev, da ustanovijo lastno državo. Danes so v Madridu zaslišali devet ministrov katalonske vlade, ki jo je španska vlada razpustila zaradi prizadevanj za osamosvojitev Katalonije, vse bolj pa se zdi, da se zaslišanje že spreminja v sojenje. Sodišče je namreč osem od devetih ministrov pridržalo.

Puigdemont bi ostal v Bruslju

Od 14 odstavljenih članov katalonske vlade se jih danes na višjem sodišču v Madridu ni pojavilo pet, med njimi tudi premier Carles Puigdemont. Časnik La Vanguardia je ob sklicevanju na vire blizu odstavljene vlade poročal, da so odstavljeni predsednik vlade in štirje ministri še vedno v Bruslju in ne bodo prišli na sodišče.

»Legitimna katalonska vlada« je že v sredo zvečer sporočila, da peterica iz tujine »sojenje označuje za politični proces«, zagrožene najvišje kazni tudi do 30 let zapora pa so po mnenju ministrov več kot »nesorazmerne«. Puigdemontov belgijski odvetnik Paul Bekaert je dejal, da se Puigdemont še ne bo vrnil v Španijo, saj obstaja velika verjetnost, da bi ga tam pridržali. Dejal je še, da želi, da bi nekdanjega katalonskega predsednika zaslišali v Belgiji.

Bojazen je vsekakor upravičena, saj je sodišče danes po zaslišanju devetih ministrov ugodilo zahtevi tožilstva, naj ukaže njihovo pridržanje. Izjema je minister za odnose s podjetji Santi Vila, ki naj bi »pravočasno« odstopil. A tudi on bi, če bi se želel braniti s svobode, moral plačati visoko varščino. Tožilci ministrom, ki so prišli v Madrid prostovoljno, razlagajo, naj se za svoj položaj »zahvalijo« Puigdemontu, ker je pobegnil in zdaj »nikomur iz njegove vlade ne morejo zaupati«.

Domov po skrajšanem postopku

Tožilstvo je po izjavi Puigdemontovega odvetnika nemudoma napovedalo, da bo zanj in za štiri ministre, ki so v tujini, zahtevalo izdajo evropskega naloga za prijetje in predajo. Ta nalog je pravzaprav sodna odločba, ki jo ena od držav članic EU izda in pošlje drugi članici z namenom, da se oseba, ki je navedena v nalogu, prime in preda državi, ki je nalog izdala. Organom pregona omogoča aretacijo osumljencev brez dolgotrajnih postopkov izročanja. Če torej drži, da je španska sodnica Carmen Lamela ugodila zahtevi tožilstva, bi lahko belgijski organi pregona Puigdemonta in ministre nemudoma pridržali ter jih nato izročili Španiji.

Pred sodiščem v Madridu, kjer so potekala zaslišanja katalonskih ministrov in drugih, se je zbralo nekaj sto zagovornikov katalonske neodvisnosti, ki so vzklikali »ni nas strah« in »niste sami«. Nedaleč stran je protestirala skupina privržencev enotne Španije, ki so zahtevali zaporne kazni za katalonske ministre. Protesti so minili brez incidentov.

Puigdemont pozval k izpustitvi zaprtih katalonskih ministrov

Odstavljeni katalonski predsednik je nocoj pozval k izpustitvi osmih odstavljenih katalonskih ministrov. Nagovor Puigdemonta, ki se je oglasil iz Belgije, je predvajala katalonska regionalna televizija. »Kot predsednik legitimne katalonske vlade zahtevam izpustitev ministrov ter podpredsednika Oriola Junquerasa,« je poudaril Puigdemont po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.