V španski pokrajini Katalonija, ki je v petek razglasila neodvisnost, vlada v Madridu pa ji je odvzela avtonomijo, je danes prišlo do prvih konkretnih ukrepov za prevzem neposrednega nadzora.

Španski generalni tožilec je že sporočil, da so proti Puigdemontu in njegovim ministrom vložene obtožnice zaradi upora in prisvajanja sredstev. Dejal je še, da so voditelji regionalne vlade v Kataloniji »ustvarili institucionalno krizo, ki se je 27. oktobra končala z enostransko razglasitvijo samostojnosti in popolnemu nespoštovanju« španske ustave. Za obtožbe na račun Puigdemonta in njegovih namestnikov je zagrožena kazen do 30 let zapora.

Maza je danes še pojasnil, da bodo obtožene povabili na zaslišanje. Ob tem je poudaril, da zaradi teže obtožnice ne izključuje tudi drugih ukrepov, kot sta aretacija in preiskovalni zapor.

Po pisanju španskih medijev naj bi bilo skupno obtoženih 20 oseb, od tega 14 nekdanjih članov katalonske regionalne vlade in šest članov razpuščenega katalonskega parlamenta.

Danes naj bi že prišlo do prevzemov poslov v barcelonskih ministrstvih

Danes naj bi po napovedih španskih medijev že prišlo do prevzemov poslov v ministrstvih v Barceloni. V praksi naj bi to pomenilo, da bodo ministri iz Madrida - bolj verjetno pa državni sekretarji, v Barceloni prevzeli vodenje resorjev, ki jih vodijo sicer. Ali bodo že danes prevzeli vse, ni jasno. Se pa naj bi na to že pripravljalo več ministrov regionalne vlade, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Pri tem je pričakovati tudi težave. Katalonska regionalna vlada ima v Barceloni okoli 110.000 uradnikov in še kakih 90.000 uslužbencev. In številni so prepričani Katalonci, ki se borijo za neodvisnost. V Združenju občin za neodvisnost Katalonije (AMI) je na primer 787 od skupno 948 županov katalonskih občin. Puigdemont je v soboto Katalonce pozval k mirnemu uporu.

Analitiki tako pričakujejo predvsem bojkot, nesodelovanje in državljansko nepokorščino do predstavnikov Madrida. Vlada Mariana Rajoyja pa napoveduje, da bodo odpustili vse, ki se bodo upirali.

Puigdemont naj bi z ministri zbežal v Bruselj

Puigdemont, ki ga danes že cel dan ni na spregled, naj bi zbežal v Bruselj, poroča več španskih medijev. Z njim naj bi v belgijsko prestolnico odšlo tudi več članov odstavljene katalonske vlade. Neimenovan vir iz španskega notranjega ministrstva je za špansko televizijo La Sexta potrdil, da je Puigdemont v Belgiji. Katalonski časnik La Vanguardia pa je poročal, da je Puigdemont v Bruslju skupaj z neznanim številom članov odstavljene katalonske vlade ter da bodo podali izjavo danes popoldan.

Belgijski državni sekretar Theo Francken, ki je pristojen za migracije, je v nedeljo nakazal, da bi lahko Puigdemont dobil politični azil v Belgiji.

Maza je danes še pojasnil, da bodo obtožene povabili na zaslišanje. Ob tem je poudaril, da zaradi teže obtožnice ne izključuje tudi drugih ukrepov, kot sta aretacija in preiskovalni zapor.

Po pisanju španskih medijev naj bi bilo skupno obtoženih 20 oseb, od tega 14 nekdanjih članov zdaj že nekdanje katalonske regionalne vlade in šest članov razpuščenega katalonskega parlamenta.