Na ministrstvu za javno upravo so pobudo novinarskih organizacij za spremembo zakona o dostopu do informacij javnega značaja ocenili kot smiselno in ustrezno, ob tem pa niso napovedali, kdaj bodo predlagali spremembo zakona. Dejali so le, da v programu dela vlade za letos sprememba zakona ni bila predvidena, da pa si bodo prizadevali za ureditev ob naslednjih zakonodajnih spremembah.

Slovenske novinarske organizacije so skupaj z Evropsko zvezo novinarjev in Transparency International Slovenia včeraj ministrstvo opozorile, da odlašanje z reševanjem tega perečega vprašanja ni sprejemljivo. Poudarile so, da visoki stroški in časovne zamude novinarjem in drugim članom civilne družbe grozijo že danes ter tako bistveno posegajo v pravico dostopa do informacij javnega značaja. Izgovarjanje na normativni načrt dela vlade so v tem kontekstu označile kot »tiščanje glave v pesek pred nevarnostjo, ki je že napočila, tukaj in zdaj«. Ministrstvo so zato pozvale, da s časovnim načrtom konkretneje opredeli, kdaj namerava sprožiti ustrezne postopke za spremembo zakona.

Finančni pritiski na novinarje

S spremembo zakona o dostopu do informacij javnega značaja želijo preprečiti zlorabo instituta stranske udeležbe v upravnem postopku. Spomnimo, javne institucije, denimo Slovenski državni holding (SDH) in fakulteta za upravo, so posredovanje informacij zavrnile, novinarjem pa izstavile račun za plačilo stroškov odvetnikov, ki so zastopali osebe, na katere so se nanašali zahtevani podatki. Finančni pritiski zavezancev na novinarje so se razmahnili zlasti v zadnjih mesecih, novinarske organizacije pa so obsodile visoke stroške za novinarje, nedopustno podaljšanje postopkov in zapiranje javnih informacij.