Ameriški predsednik Donald Trump je z implicitno grožnjo vojaškega napada znova nasprotoval diplomatskemu reševanju jedrskega spora s Severno Korejo. Na twitterju je zapisal, da se ameriške vlade »že 25 let pogovarjajo s Severno Korejo, z njo podpisujejo sporazume in plačujejo velikanske vsote«, a ta strategija »ne deluje, saj se sporazumi kršijo, še preden se posuši črnilo, kar je norčevanje iz ameriških pogajalcev«. Nadaljuje pa: »Žal mi je, ampak delovalo bo samo eno.«

Trump ni pojasnil, kaj to pomeni. A je precej očitno, na kaj namiguje, saj je septembra na generalni skupščini ZN zagrozil s popolnim uničenjem Severne Koreje, če ta ne bo takoj opustila jedrskega in raketnega programa.

Tillerson je povedal tako, kot je

Pred desetimi dnevi je ameriški zunanji minister Rex Tillerson na poti v Peking novinarjem dejal, da preverja možnosti za pogovore s Severno Korejo. »S Pjongjangom imamo odprta dva ali tri kanale,« je dodal. »Z njimi se lahko pogovarjamo, se že pogovarjamo z njimi.«

Vendar je takoj po tej Tillersonovi izjavi Trump na twitterju zapisal: »Našemu čudovitemu zunanjemu ministru Rexu Tillersonu sem povedal, da izgublja čas, ko se skuša pogajati z raketnim možicem (Kim Jong Unom). … Ne naprezaj se po nepotrebnem, Rex, storili bomo, kar moramo.«

Še noben ameriški predsednik doslej ni tako surovo spodmaknil tal svojemu zunanjemu ministru. Pravzaprav Tillerson – ki kljub temu, da je Trumpa julija za zaprtimi vrati bojda označil za »je..nega debila«, zavrača možnost odstopa – ni dejal nič posebnega. Glede »treh kanalov« je jasno, da Washington pošilja sporočila vladi v Pjongjangu prek švedskega veleposlaništva v Pjongjangu in severnokorejskega predstavnika pri Združenih narodih v New Yorku, poleg tega obstajajo srečanja strokovnjakov in nekdanjih diplomatov obeh strani. Glede prizadevanja za dialog pa ima Tillerson podporo v vladi. Obrambni minister James Mattis je tako povsem ignoriral predsednikov tvit, ko je v torek pred senatnim odborom za vojsko podprl prizadevanja za diplomatsko rešitev.

Nixonova teorija v Vietnamu ni delovala

Iz Severne Koreje pa ni znakov, da bi se mladi diktator Kim Jong Un lahko odpovedal izdelavi jedrskih raket. Vse bolj naj bi se tudi bližal čas, ko bo z njimi lahko napadel severno Ameriko. Na seji politbiroja je Kim jedrsko orožje označil za »meč«, s katerim se lahko Severna Koreja brani pred »jedrskimi grožnjami ameriških imperialistov«. Na udaru bi bil lahko tudi otok Guam, kjer je največje ameriško vojaško oporišče v Tihem oceanu.

A severnokorejski protinapad, če bi res prišlo do ameriškega napada, bi bil v resnici usoden predvsem za milijonski Seul, ki leži 50 kilometrov od meje in je zato na dosegu zelo dobrih severnokorejskih topov. Morda pa Trump samo sledi Nixonovi »teoriji norca«. Če namreč prepričaš nasprotnika, da si tako brez uma, da lahko narediš karkoli, tudi izvedeš jedrski napad, potem se bo nasprotnik ustrašil in uklonil tvoji volji. Toda predsedniku Richardu Nixonu pred skoraj 50 leti na ta način ni uspelo spraviti na kolena Severnega Vietnama. Trump pa zdaj samo spodkopava prizadevanja za umiritev razmer na Daljnem vzhodu. Menda pa bi lahko kot zaveznik Pjongjanga posredovala Rusija.