Katalonska vlada trdi, da je vse pripravljeno na izvedbo nedeljskega referenduma o neodvisnosti. Toda oblasti v Madridu, ki trdijo, da je referendum neustaven, do zadnjega niso počivale pri onemogočanju vsega, kar je povezano z izrekanjem 5,4 milijona volilnih upravičencev o tem, ali naj Katalonija postane samostojna država.

Sodišče je danes podjetju Google ukazalo, naj izbriše mobilno aplikacijo, ki jo je katalonska vlada pripravila za informiranje ljudi o referendumu. Politično vprašanje se je prelilo tudi v šport. Španska nogometna zveza je sporočila, da bo nogometni klub Barcelona izločila iz španske lige, če se Katalonija osamosvoji, enako tudi kluba Girona in Espanyol ter klube nižjih lig. Klub Barcelona je ponosni simbol Kataloncev, vendar je vodstvo o vprašanju osamosvojitve ostalo previdno in se ni hotelo opredeliti – navsezadnje ankete kažejo, da je ne podpira približno polovica prebivalcev.

Vlada v Madridu medtem vztraja, da referenduma sploh ne bo. »Prepričan sem, da referenduma 1. oktobra ne bo,« je dejal tiskovni predstavnik vlade Ingo Mendez in dodal, da bodo organizatorji kazensko preganjani, če bodo vztrajali.

Ponekod, tudi v tujini, se krepijo pozivi, naj se problem vendarle reši s političnim dialogom in ne sodno represijo. Predsednik slovenskega državnega zbora Miran Brglez je danes dejal, da imajo Katalonci pravico do samoodločbe, tako kot vsako ljudstvo oziroma narod. »Obenem je tudi dejstvo, da ima vsaka država pravico do ozemeljske celovitosti, vendar samo, če spoštuje pravico ljudstva do samoodločbe,« je dejal za STA.

(Foto: AP)

Na eni strani tisoče policistov s pooblastili in ukazi, naj preprečijo dostop do volišč. Na drugi strani nekaj milijonov Kataloncev, ki želijo glasovati na referendumu o samostojnosti regije. Takšna konfrontacija se obeta v Kataloniji, kjer so oblasti odločene izpeljati referendum o neodvisnosti, za katerega oblast v Madridu trdi, da je neustaven.

Položaj je v resnici še bolj zapleten. Katalonija ima svojo policijo in varnostno službo Mossos d'Esquadra s 17.000 pripadniki, ki je formalno avtonomna. Toda pred referendumom je vlada v Madridu katalonsko policijo postavila pod neposredno oblast zveznega notranjega ministrstva in ji ukazala, naj sodeluje pri onemogočanju referenduma. Tako bi morali katalonski policisti skupaj z več tisoč nacionalnimi, ki so jih napotili v Katalonijo, preprečevati glasovanje na voliščih. Katalonsko notranje ministrstvo je sporočilo, da ukaza ne bo spoštovalo, to pa katalonske policiste spravlja v precep.

Za povrh se je oglasil še sindikat barcelonskih gasilcev, ki napoveduje, da bodo gasilci s kordoni vozil ščitili volišča pred posegi policije in tudi, da se bodo uprli poskusom, da bi z njihovih vozil odstranili napise v podporo referendumu. Danes so se v Barcelono pripeljali tudi kmetje s traktorji in izražali podporo referendumu. Ankete kažejo, da je za osamosvojitev Katalonije rahla večina vprašanih. A obenem kar štiri petine Kataloncev ne glede na mnenje o osamosvojitvi pravi, da zvezne oblasti ne bi smele ovirati izražanja ljudske volje na referendumu.

Glasovnice in skrinjice skrite

Katalonske oblasti napovedujejo, da bo kljub prizadevanjem policije v preteklih dneh, da onemogoči izvedbo referenduma, jutri odprtih 2300 volišč. »Na več kot 2000 voliščih je vse pripravljeno, imajo volilne skrinjice in glasovnice in vse drugo, kar je potrebno, da ljudje izrazijo svoje mnenje,« je v pogovoru za Reuters dejal katalonski premier Carles Puigdemont, ki mu je španski generalni tožilec zagrozil z možnostjo aretacije zaradi prekoračitve pooblastil, zlorabe javnega denarja in nepokorščine. Policija je ta teden zapečatila več lokacij, kjer so našli volilne skrinjice, glasovnice in propagandni material v podporo referendumu in neodvisnosti. Toda Puigdemont je na tiskovni konferenci dejal, da je ves potrebni material, vključno s 6000 plastičnimi volilnimi skrinjicami, skrit na skrivnem mestu. Med eno od racij je policija zasegla sto volilnih skrinjic. Toda podjetje, last katerega so bile, je sporočilo, da je imelo pripravljene po naročilu nogometnega kluba Barcelona za volitve njegovega predsednika.